Loading

Askerlik Yerleri Neye Göre Belirlenmektedir?

Bu içeriğimizi okuyarak sizlerde askerlik yerleri neye göre belirlenmektedir sorusuna ve askerlik yeri netleştikten sonra yapmanız gerekenler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Askerlik yerlerinin nasıl belirlendiğine dair halk arasında türlü efsaneler yer almaktadır. Askerlik bölgesi ataması yapılması için öncelikle asker ihtiyacı olan bölgeler belirlenmektedir. Her askerlik şubesi belirli oranda er talep etmektedir. Gelen talepler ilgili TSK havuzunda toplanmaktadır. Toplanan bu verilere göre askerler sistematik bir şekilde kışlalara dağıtımı sağlanmaktadır. 

Askerlik Yeri Belli Olduktan Sonra Ne Yapılmalıdır? 

Askerlik yeri belli olduktan sonra teslim günlerine kadar ilgili hazırlıklarını tamamlaması gerekmektedir. Günümüzde askerlik yerleri e-devlet kapısı üzerinden ilan edilmektedir. Bu sistem sayesinde askerlik şubesine gitmek için gerek bulunmamaktadır. Bu içeriğin devamını okuyarak sizlerde askere gitmeden önce yapılması gereken bilgilere erişebilirsiniz. 

Sülüs Kağıdının Alınması

Sevk dosyası olarak da bilinen sülüs dosyasını almak, atmanız gereken ilk adımdır. Belgeleri askerlikten veya e-devlet portalından temin edebilirsiniz. Online olarak yapılan bir işlemde bu belge sadece bir kez alınabilir. Yazdırmadan önce belgeyi belleğe kaydetmenizi öneririz. İnternet üzerinden belge alamayanlar, doğrudan askerlik şubesine giderek sülüs belgelerini alabilirler. Bu belge olmadan sendikaya teslim olamayacağınız için bu belgeyi yanınızda taşımanız gerekmektedir. Kayıt sırasında çevrimiçi sistemin olası tıkanıklığı göz önüne alındığında, sisteme giriş yapamayanların gün içinde dosyalarını almaya çalışmaları gerekebilir.

Askerlik Yeri Belli Olan Kişilerin Yol Harcı Nasıl Hesaplanır? 

Askere gidecek olanlara yol ve yaşam giderlerine göre ödeme yapılacak. Bu ödemenin tutarı, resmi kurumda görünen kişinin adres bilgileri ile askerlik yapacağı yer arasındaki mesafeye göre belirlenir. T.C. Kimlik numarası olan bir kimlik kartı kullanarak ödeme alabilirler. PTT banka kartı sahipleri, yol ve yaşam giderlerini doğrudan ATM'den çekebilir. Adaylar, askerlik hizmeti sırasında kullanılmak üzere PTT kartı çıkartabilirler. Adresin nüfus kaydına göre uzak mesafe ile askeri bölgeye gidenlerin de çıkma hakkı bulunuyor.

Tazminat ve İşten Çıkış İşlemlerinin Tamamlanması

Ülkemiz iş kanunlarına göre işten çıkış işlemleri yasal bir hak olarak yer almıştır. Sizlerde askerlik işlemleri için işten çıktığınız durumlarda hak etmiş olduğunuz tazminat bilgilerini temin edebilirsiniz. Bu tazminat işlemi bedelli askerlik yapanlar için geçerli olan bir durum değildir. Tüm bunların yanı sıra tazminat almayarak işten ayrılmayan kişiler askerlik süresi boyunca ücretsiz izne çıkabilirler. 

Alınması Gerekenler

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra askere gitmeye hazır olanlar için sıra çanta hazırlamaya gelir. Birlik içerisinde askerlerin ihtiyaçlarını karşılamak için kantinler bulunmaktadır. Ancak kalabalık bir ünitede aradığınızı bulmakta zorlanabilirsiniz. Bunun için öncelikle yanınızda ankesörlü telefon veya Askercell SIM kart bulundurmayı unutmayınız. Bu sayede aileniz ve sevdiklerinizle iletişim kurabilirsiniz. Askere gideceğin telefonda kamera olamaz. Bunun yanı sıra kişisel temizlik için sabun, diş fırçası, diş macunu, şampuan, mendil, tırnak makası ve tıraş malzemeleri de yanınızda getirebilirsiniz. Askere çok fazla sivil kıyafet getirmenize gerek yok. Günlük kıyafetleriniz, birime vardığınızda depoda saklanacaktır. Bunun yerine, her gün ihtiyacınız olanı daha doğru bir şekilde satın alabilirsiniz. Kışın ve soğuk bölgelerde askerlik yapanların yanlarında iç çamaşırı taşımaları tavsiye edilir.

Paylaş
5,0 Puan
1 kişi puan verdi

Yorum Yapın

Yorumlar

Silyon Askeri Giyim
20.10.2022

Bu yazıya daha önce hiç puan verilmedi. İlk Puanı siz verin!