Loading

Askeri üniforma giyerek askerlik görevini yapan kişilerin yanında devamlı olarak asker olan kişiler de vardır. Bu kişiler, yapmış oldukları görevleri meslek edinmiştir ve çeşitli rütbelere sahiptirler. Maaş olarak da yüksek hacimli bir maaşa sahip olan bu meslek grubu, son zamanlarda birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Eğer sizler de sadakat ve özveri isteyen bu meslek grubunu araştırıyorsanız, yazımızın tamamını okuyarak detaylı bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Askerlik son derece kutsal bir görevdir. Peki, bu görev dahilinde alınan askerlik maaşı ne kadar? Sizler de yüksek ihtimalle bu sorunun cevabını merak ediyor ve buna yönelik bir araştırma yapıyorsunuz. Batıda ve doğuda yapılan görevlere göre değişkenlik gösteren bu ücretler, direkt olarak er olan kişilerde de er maaşı olarak bilinir. Bunların yanında yedek subay ve yedek astsubay olarak görev yapanlar da vardır. Gelin bunların tamamını beraber inceleyelim.

Askerlik Maaşı Arttı mı? 2023

Askerlik maaşı, birçok rütbe çeşidine göre farklılık gösterir. Bu rütbeler onbaşı, çavuş, uzman onbaşı, uzman çavuş, astsubay çavuş, astsubay kıdemli çavuş, astsubay üstçavuş, astsubay kıdemli üstçavuş, astsubay başçavuş, asteğmen, teğmen, üsteğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbay, albay, tuğgeneral, tümgeneral, korgeneral, orgeneral, genelkurmay başkanı ve mareşal olarak ayrılır. Tüm bu istatistiklere göre de erlere 237,50 TL, usta erbaş ve onbaşı olanlara 270, çavuşlara ise 305 TL olarak harçlık verilir. Eğer yukarıda yazılan rütbelere sahip bir asker olmak istiyorsanız, TSK bünyesinde sınavlara dahil olmalı ve çeşitli mülakat aşamalarına girmelisiniz. Başarılı olduğunuz süre takdirinde de bazı eğitimler ile beraber askerlik görevine başlayabilirsiniz.

Askerlik maaşları, 2023 yılına girmemiz ile beraber büyük bir artış yaşadı. Asgari ücret üzerinde yaşanan bu artış, askeri kamuflaj gibi kıyafetlerin de pahalanmasına sebep olurken, asker olarak görev yapan kişilerin de aldığı maaşı artırmıştır. Bu sayede askerlik yükümlülüğünü yapan ve 6 aylık dilimden sonra 6 ay daha uzatan kişiler de belirli bir maaş almaya hak kazanır. Bu 6 aylık son süreç ile beraber yedek subay ya da astsubay olmalarına, hangi şehirde yaptıklarına bağlı olarak rakamlar üzerinde de farklılıklar görülür.

Uzun Dönem Askerlikte Maaş Ne Kadar?

Uzun dönem askerlik, 6 aylık yapılan askerliğe ek olarak yapılan +6 ay askerlik demektir. Normal statü ile askere giden kişiler, yalnızca 6 ay askerlik yaparken, uzun dönem askerlik yapan kişiler yedek subay ve yedek astsubay olarak toplam 1 sene askerlik yapar. Bu sebepten dolayı da son 6 ayları içerisinde belirli bir maaşa tabi tutulurlar.

Subay maaşları, 2023 yılına girilmesi ile beraber TSK bünyesinde bir zamma tabi tutulmuştur. Bu zam ile beraber alınan maaşlarda da büyük bir artış yaşandı. İlk aşamadan başlayıp son aşamaya kadar devam eden bu zam silsilesi, yedek subaydan mareşal rütbesine kadar herkesi kapsamaktadır. Verilen bu zam oranları kişilerin kıdemine, görevine, derecesine, eş durumuna, görev yaptığı yere ve çocuk sayısına göre de değişir. Bu sebepten dolayı da net bir maaş söylemek zordur. Eğer doğu bölgesi ya da farklı bir ülke sınırında görev yapıyorsanız, bulunduğunuz yere göre otomatik olarak bu maaşlar da değişecektir.

Askeri personel arasında yer alan subay maaşları, günümüzde aylık baz olarak 16.623 TL maaş almaktadır. 2023 senesinde geçerli olan bu maaş, yedek subay olarak görev yapan kişilerde de 16 bin TL olarak belirlenmiştir. Bunların yanında deniz, kara ve hava olarak ayrılan gruplarda alınan maaşlarda da farklılıklar görülebilir. Bu sebepten dolayı en doğru bilgi için resmi belgelerin okunması önerilir.

Kısa Dönem Askerlikte Maaş Ne Kadar?

Kısa dönem askerlik, yukarıda da bahsettiğimiz gibi yalnızca 6 ay olarak askerlik yükümlülüğünü yerine getirenlere denilmektedir. Eğer bu süreçten sonra 6 ay daha uzatmak isterseniz, uzun dönem olarak sayılırsınız.

Kısa dönem asker maaşı yoktur harçlığı vardır. Direkt er olarak nitelendirildiği zaman 237 TL olarak bir harçlık almaktadır. Bunun yanında usta onbaşı ve erbaşlar 270, çavuşlar ise 305 TL olarak aylık harçlık alır. Yukarıda da belirttiğimiz bu tutarlar, yine kişilerin bulundukları yere göre farklılık gösterebilir.

2023 yılı içerisinde gelen zamlar ile beraber askeri pantolon, üniforma, eldiven ve bunun gibi giysiler de aynı şekilde zamdan etkilenerek farklı fiyatlara sahip olmuştur. Askerliğe gidecekken alacak olduğunuz giysilerde de bu gibi ihtiyaçlarınızı almanız gerekebilir. Tüm bu askeri malzemelere kaliteli bir şekilde sahip olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Sizde buraya tıklayarak ürünlerimizi görünteleyebilir ve satın alabilirsiniz.
Paylaş
5,0 Puan
1 kişi puan verdi

Yorum Yapın

Yorumlar

Silyon Askeri Giyim
20.2.2023

Bu yazıya daha önce hiç puan verilmedi. İlk Puanı siz verin!