Loading

Askerlikte Kilo Sınırı

Askerlik Kanunu'na göre, Türkiye Cumhuriyeti'nin her erkek vatandaşı 20 yaşını doldurduğu yılın ocak ayında askerlik hizmetini yapmakla yükümlüdür. Normal şartlar altında insanlar eğitim, sağlık ve özel durumlar nedeniyle askerliği erteleyebilirler ama sonunda herkes askerlik yapmak zorunda kalır. Tüm bunlara ek olarak, 7179 Sayılı Askerlik Kanunu, bazı kişilerin belirli nedenlerle askerlik yapamayacaklarını belirtmektedir. Bu durumdakiler askerlikten muafiyet belgesi veriyorlar, millet böyle birine çürük (askerden muaf) diyor. Askerlikten Muafiyet Şartları, 7179 Sayılı Zorunlu Askerlik Kanununun 20. Maddesi kapsamında oluşturulan Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeterlilik Yönetmeliğinde detaylı olarak açıklanmıştır.

Bedelli Askerlikte Kilo Sınırı Var Mı? 

Fazla kilolu veya zayıf birinin askerlik yapıp yapamayacağı 7179 sayılı Askerlik Kanunu'nun 20. maddesi ve Sağlıkta Yeterlilik Yönetmeliği kapsamındadır. Kanuna göre, "Kayıt ve askerlik döneminde hastalık nedeniyle askerlik hizmetini geçici olarak yapamayacak durumda bulunanlar ile tutuklanarak hüküm giymiş olanlar askerlikten uzaklaştırılır. Askerliğini ertelemeye karar verenler, geçici hastalık nedeniyle katılım raporun sonunda incelenir Üç yıl tecil, askerliğe uygunluğun tespiti Beyanname dahildir Kanun metnine göre askere alınmayan kişi askere alınamaz. Sağlık kişinin geçici bir sağlık sorunu varsa (Örneğin kilo sorunu, ayak kırığı vb.) bu durumda kişinin iyileşmesi ve ardından muayene olması için 1 yıl ertelenir. Ertesi yıl kişi tekrar muayeneye girer ve kilo veremezse aynı şekilde muayenesi 1 yıl sonraya atılır. Yapılan incelemeler sonunda 3 yıl boyunca herhangi bir gelişme göstermeyen bireyler askerlikten muaftır belgesi almaktadır. Bu belgeyi aldıktan sonra kişinin askerlik ile bir ilişkisi kalmıyor. Askerlikten sağlık nedenleriyle muaf olmak için bilinen birçok durum bulunmaktadır. Örnek olarak aşırı zayıf veya aşırı kilolu olan kişiler askerlikten muaf olabilir. Eğer sizlerde askeri yönetmeliklerde yer alan şartları sağlıyorsanız askerlikten muaf belgesi alabilirsiniz. 

Askerlikte Boy Kilo Sınırı Var Mı?

Askere gidecek olan kişiler için askerlik öncesi ön muayene işlemi yapılmaktadır. Bu muayenelerde ideal kilo ve boy endeksleri tutan kişiler silah altına alınır.  Özel tekniklerle yapılan vücut kitle endeksi analizlerinden başarısız bir şekilde çıkarsanız askere alım işleminiz 1 yıl kadar ertelenmektedir. 

Askerlik kilo sınırı hesaplama

Askerlik kilo sınırı hesaplama işlemleri için aşağıda var olan formülleri kolay bir şekilde tercih edebilirsiniz. Ülkemizde yayınlanmış olan kanunlar çerçevesinde askere gitmek için bazı fiziksel gereklilik şartları bulunmaktadır. Bu kriterlerin fazla altında veya üzerinde olan kişiler askere alınmamaktadır. Askerlikten muaf olmak için gerekli olan kilo sınırı hesaplama yöntemi aşağıda listelenmiştir. 

  • Öncelikle Cm cinsinden kilonuzu ölçmeniz gerekmektedir. 
  • Daha sonra boyunuzun son iki rakamından 3 çıkartın. 
  • Elde ettiğiniz sonuca +30 ekleyerek askere alım için maksimum sahip olmanız gereken kiloyu bulabilirsiniz. 

Askerlikte Kilo Sınırı Kaç? 

Askerlikte kilo sınırı hesaplaması yapmak için yukarıda belirlenen bir dizi işlemler bulunmaktadır. Örnek olarak boyunuzun 170 cm olduğunu düşünelim. 180-3 = 177. Daha sonra elde etmiş olduğunuz 77 sayısında +30 ekleyiniz. 77+30 = 107 Kg olarak hesaplanmıştır. Askere alım işlemleri için yapılan tetkiklerde 107 kilo ve üzerinde çıkarsanız öncelikle uzman bir hekim tarafından muayene edilmek için hastaneye sevk edilirsiniz. Doktorlar yapmış oldukları kontrollere göre alanında uzman sağlık kuruluşuna yönlendirilmektedir.

 

Paylaş
5,0 Puan
1 kişi puan verdi

Yorum Yapın

Yorumlar

Silyon Askeri Giyim
16.11.2022

Bu yazıya daha önce hiç puan verilmedi. İlk Puanı siz verin!