Loading

Askeri kamuflaj renkleri, çeşitli düzenlemeler ve tasarımlar sonrasında özel olarak seçilen renklerdir. Bu tasarımların sıradan değil de özel olarak seçilmesinin de son derece önemli bir nedeni vardır. Bu ise elbette ki askerlerin bulundukları ortama ayak uydurarak görünmez hale gelmeleridir. Son derece stratejik bir hamle olan kamuflaj renkleri, askerlerin var oldukları çevre ile bütünleşerek düşman kuvvetleri tarafından fark edilmemesini sağlar. Bu sayede yapılmakta olan operasyonlar da başarılı bir şekilde tamamlanır.

Kendinizi bir arazi içerisinde hayal edin ve arazinin orman tarzında yeşil renklerle dolu olduğunu varsayın. Bu süreç içerisinde hangi renkler ile giyinilmiş olmayı isterdiniz. Sizlere kırmızı, mavi ve yeşil renkler sunulduğunda elbette ki hepiniz de yeşil renklere yönelirsiniz. İşte askeri kamuflajların renk seçimi de tamamen bu şekilde yapılır. Eğer o orman arazisi içerisinde kırmızı renklerle donatılmış bir kıyafet giyerseniz, direkt olarak göze çarpan bir hedef olursunuz. Bu sebeple de tüm analizler gerçekleştirilerek hem toprakla hem de doğanın yeşil rengi ile oluşturulan bir kamuflaj kıyafeti giydirilir. Sonrasında ise askerlerin güvenliği de kıyafet bakımından kontrol altına alınmış olunur.

Uzmanlar ve tasarımcılar, bu süreci elbette ki bizim yaptığımız gibi basit bir süreç halinde takip etmiyor. Tamamen özel olarak seçilen ve alanında en iyilerinden olan uzmanlar, bazı şart ve koşullar dahilinde araştırmalarını yaparak çalışmaları gerçekleştiriyor. Peki, bu şart ve koşullar nelerdir. Bunları sizler için şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çevresel faktörler: Askeri kamuflaj, tamamen yapılacak olan operasyon alanı göz önünde bulundurularak tasarlanır. Bunların yanında, giyilen botlar ve eldivenler de yine aynı şekilde uyumlu hale getirilir. Arazinin tipi, bitki örtüsü, toprağın rengi, hangi mevsimde olunduğu ve çeşitli hava koşulları da dikkate alınır. Eğer orman arazisi içerisinde kış ayında hareket edecekseniz, bu noktada beyaz renklere sahip olan bir kamuflaj tercih edilebilecektir. Orman arazisinin ikinci plana atılması, kar yağışı sonrasında bitki örtüsünün tamamen beyaza bürünmesinden kaynaklanır.
  • Görünme ve fark edilme ihtimalinin düşürülmesi: Giyilmekte olan askeri kamuflajlar, nitelik bakımından tamamen düşmana gözükmemek için tasarlanır. Karşı kuvvetlerin rahatlıkla fark edebildiği bir kamuflaj, kendi alanında başarısız sayılabilecek bir kamuflajdır. Doğru renk ve desen seçimleri sayesinde askerler arka planda kalarak arazinin ve bitki örtüsünün ön plana çıkarılması sağlanır. Bu şekilde karşıda yer alan düşmanın da algılama yeteneği azaltılarak askerler korunur.
  • Psikolojik etmenler: Askerler tarafından kullanılan kamuflajlar, psikolojik açıdan da askerlere moral ve güven vermektedir. Bunun yanında, düşmanı korkutmak için de yine bu tarz kamuflajların tercih edildiği görülür. Psikoloji, asla atlanamayacak bir etmendir.
  • İleri teknoloji ve araştırmalar: Kamuflajların belirlenmesi aşaması, ileri teknoloji ve bilimsel araştırmalara bağlı olarak gerçekleşir. Bilgisayar modelleri ve optik alanlar içerisinde gerçekleştirilen bu araştırmalar, kullanılan kamuflajın da etkinliğinin artırır.

Yukarıda yer alan faktörler ile uzmanlar araştırmalarını yapar ve en etkin kamuflaj modellerinin askerlere tahsis edilmesini sağlar.

İklim Ve Mevsim Faktörleri Askeri Kamuflajın Renk Seçiminde Nasıl Dikkate Alınır?

Türk askeri kamuflaj renkleri, çeşitli faktörler doğrultusunda oluşturulmaktadır. Bunlardan bir tanesi de iklim ve mevsim faktörleridir. Yapılan araştırmalar ile hangi mevsimde ve iklimde operasyona çıkılacağı ve bu mevsim içerisinde hangi renklerin en iyi verimi sağlayacağı saptanır. Sonrasında ise bu verilere dayanılarak en iyi kamuflajlar tasarlanarak üretilir.

Yukarıdaki başlığımızda bahsettiğimiz çevresel faktörler, bunlar arasında yer alan en büyük etmenlerdendir. Fakat çevrede bazen iklim ve mevsim koşullarına göre geri planda kalır. Eğer çorak bir arazi üzerinde hareket edileceğini varsayarak iklim koşullarını geri planda bırakırsanız, bu tamamen büyük bir tehlikenin ortaya çıkmasına neden olur. Kar yağışı sonrasında beyaz örtü üzerinde yeşil renkler ile yürümek, düşman tarafından direkt olarak fark edilmek demektir. Bu sebeple de her zaman iklim ve mevsim koşulları ön planda tutularak askeri kamuflaj renk seçimleri gerçekleştirilir.

Paylaş
5,0 Puan
1 kişi puan verdi

Yorum Yapın

Yorumlar

Silyon Askeri Giyim
31.7.2023

Bu yazıya daha önce hiç puan verilmedi. İlk Puanı siz verin!