Loading

Askerliğe alım celp dönemleri öncesine gençlerin araştırdığı konularında başında asker botu bağlama yöntemi gelmektedir. Askeriyenin disiplini ve tek tip kıyafet düzeni hakkında bir ön bilgi olduğundan, bot bağlama yöntemlerinin birliğe katılmadan önce öğrenilmesi de askerlik sürecine alışmakta büyük kolaylık sağlar.

Öncelikle şu belirtilmelidir ki asker botunun üst bağlamasının normal bot veya ayakkabılardan farkı yoktur. Askeri bot nasıl bağlanır sorusunun öğrenilmesi gereken kısmı ise bağcıkların nasıl dizileceğidir. Herhangi bir spor ayakkabı ya da kişisel bot gibi bağcıkların geçirilmesi askeri düzende yanlış kabul edilir.

Asker botunun bağlanması konusundaki en önemli noktalardan birisi 3 paralel çizginin nasıl oluşturulduğudur. Hava kuvvetlerindeki askerlerde farklı olarak 4 paralel çizgi olduğu ayrıca belirtilebilir.

Askeri Bot Bağlama Yöntemleri

Askerliğe katılış öncesinde öğrenilmesi gereken konuların başında gelen askeri bot bağlama yönteminin bağcık tasarımından geçtiğini belirtmiştik. Şimdi birkaç adımda bu bağlamanın nasıl yapılacağını yazılı olarak ifade edelim.

  1. Bağcığın iki ucunu ayak tavanı üzerindeki deliklerin ayak parmaklarına yakın olan tarafından başlayarak dıştan içe doğru geçirelim. Böylece ilk paralel çizgiyi oluşturmuş olacaksınız. Bu aşamada iplerden birinin diğerinden yaklaşık 1 karış uzun olması gerekir.
  2. Uzun olan bağcık tarafını alarak ikinci sıradaki delikte içten dışa doğru geçiriyoruz.
  3. İkinci sıranın karşı deliğinde ise bu kez dıştan içe doğru geçirerek ikinci paraleli oluşturuyoruz.
  4. Üçüncü sıraya da aynı şekilde önce içten dışta ve sonra dıştan içe doğru bağcığı geçirerek 3 paraleli tamamlıyoruz. 4 deliği olan havacı askerler aynı işlemi delik için bir kez daha tekrarlayabilir.
  5. Sonrasında geçirme işleminin dışında bıraktığımız kısa ipi paralel bağcıkların altından geçirerek yukarıya ulaştırıyoruz.
  6. Çaprazlama aşamasına gelindiğinde ise botların modeline göre kanca veya deliklerle karşılaşılması mümkündür. Delik veya kanca olması fark etmeksizin her iki ipi de çaprazlama giderek ayak bileğinin üst kısmına ulaştırıyoruz.
  7. Son olarak burada yaklaşık olarak birbirine denk boyda iki karışıklı ip elde ediyoruz. Bu ipleri standart kelebek olarak bağlayarak fazlasını botun içine koyabilirsiniz.

Askeri Bot Avantajları

Faydaları gayet geniş olan askeri bot ürünlerinin öncelikle mevsimsel olarak tasarlandığı belirtmek gerekir. Yaz ve kış için ayrı olarak üretilen askeri botlar üretildikleri mevsim için en iyi performansı sağlayacak şekilde dizayn edilir. Silyon Askeri Giyim mağazası da farklı mevsimlere ve iklim şartlarına göre yarattığı bot kreasyonlarını en kullanışlılarından imal ederek satışını yapmaktadır.

Gerek siyah renkli klasik asker botu gerekse de çöl botu  gibi daha spesifik ürünlere ulaşmanız mümkündür. Çöl botunun tasarımı ise çöl şartlarına göre oluşturulmuş ve burada görev yapan askerlere en iyi performansı sağlamak için üretilmiştir.

Çöl Botu ve Askeri Bot Farkı

Tasarım olarak birbirine benzeyen askeri bot ve çöl botu arasındaki fark sadece renkleriyle sınırlı değildir. Askeri botların yazlık ve kışlık olarak tasarlandığını öncelikle belirtmek gerekir. Çöl botunun ise yalnızca çöldeki sıcak hava şartlarına göre tasarlandığını tahmin etmek güç değildir.

Bununla birlikte çöl botlarının iç ve dış yapısı da askeri botlara göre farklıdır. Çöldeki yumuşak zeminde ayakta kalmayı sağlayacak özel tabanlık yapısının yanında iç yapısında da farklılıklar bulunur. Bunların başında ise drenaj sistemi bulunur. Nemli ve aşırı sıcak olması nedeniyle normalin üzerinde ayaklarda terleme yaşanır. Bunun da taktik bot veya operasyonel bot olarak kullanılması önemsiz olarak performansı düşüreceği aşikardır. Bu nedenle çöl botlarında ayak terinin emilmesini sağlayan özel bir iç malzeme kullanılır.
Paylaş
5,0 Puan
1 kişi puan verdi

Yorum Yapın

Yorumlar

Silyon Askeri Giyim
16.3.2023

Bu yazıya daha önce hiç puan verilmedi. İlk Puanı siz verin!