Loading

İlk Defa Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

Kamp yapmak, doğa severlerin vazgeçemedikleri aktivitelerin başında yer alır. Ormanın ve doğanın derinliklerine kendilerini bırakmak isteyen insanlar için çok eğlenceli bir aktivitedir. Ancak bugüne kadar kampa hiç gitmeyen insanlar var.

Bu nedenle kamp konusunda bilgisi olmayan bireyler de vardır. Eğer kendinizi ilk kez doğanın kollarına bırakacaksanız, dikkate almanız gereken birtakım tavsiyeler vardır. Bu tavsiyeler sayesinde ilk deneyimlerinizde bile çok özel zamanlar geçirebilirsiniz.

Hem kışın hem de yazın yapılabilen kamp için birtakım malzemelere gereksinim vardır. Konu hakkında bilmeniz gereken tüm detayları bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Kampa Giderken Alınması Gerekenler

Doğanın, insanı ferahlatıcı bir etkisi vardır. Temiz havayı, sessiz ortamı ve yeşil-mavi uyumunu en rahat şekilde görebileceğiniz yer doğadır. Doğru bir kamp yapabilmek için doğru malzemeleri almak çok önemlidir. Aksi halde her açıdan eksik olan bir aktivite yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu da yaptığınızdan yeterince zevk alamamanızı sağlar.

Kampa giderken alınması gerekenler şunlardır:

  • Çadır
  • Sırt Çantası
  • Mat
  • Yastık
  • Uyku Tulumu
  • Termos
  • Katlanabilir Sandalye
  • El Feneri
  • Bıçak

Çadır

Çadır bu aktivitenin olmazsa olmaz eşyalarındandır. Çünkü çadırsız kamp yapabilmeniz mümkün değildir. Çadır, minimum 2 kişilik ve su geçirmez özellikte olmalıdır. Ayrıca geniş olmasına da dikkat edilmelidir. Çünkü yanınızda götürdüğünüz eşyalarınızı çadırınızın içerisine koyabilirsiniz. Genişlik, bu bakımdan çok önemlidir.

Sırt Çantası

Bel desteği olan ve minimum 60 litrelik bir bel çantası almanız gerekir. Bu hususta piyasada bulabileceğiniz çok çeşitli ürünler vardır. Kendinize uygun, taşıması kolay ve çok kullanışlı sırt çantalarından alırsanız iyi olur.

Mat

 Çadırınızın içerisinde yatarken rahat olmanız çok önemlidir. Bunun için yanınıza mutlaka mat almanız gerekir. Hem şişme hem de normal şekilde kullanılabilen bir üründür. Zemine direk şekilde temas edilmesine engel olur. Bu sayede uyku tulumunun içerisinde daha iyi bir uyku uyumanızı sağlar. Bunun yanı sıra yerde bulunan sert cisimlerin de sizi rahatsız etmelerini engeller.

Yastık

 Uyumak için yumuşak bir zemine ihtiyacınız vardır. Bu nedenle yanınıza rahat ettirici eşyalardan almanız gerekir. Uyurken başınızı koyabilmek için yastığa ihtiyacınız olacaktır. Normal bir yastık almak yerine şişme ürünlerden kullanabilirsiniz. Böylece pratik bir şekilde kullanıp bir kenara kaldırabilirsiniz.

Uyku Tulumu

Yine olmazsa olmazlardan biri de uyku tulumudur. Hem sıcak hem de güvenli olmanızı sağlar. Ancak uyku tulumu alırken yazlık ve kışlık ayrımına dikkat etmeniz gerekir. Özellikle de kış mevsiminde kampa gidecekseniz, tulumun daha kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz.

Termos

 Dağda içecek su bulurum, diye düşünmeyin. Çünkü her zaman içilebilir su bulmanız mümkün olmayabilir. Bu nedenle yanınıza termos almanız gerekir. Böylece gittiğiniz yerde su sıkıntısı çekmezsiniz. Termoslar, farklı ısı derecelerine uygun şekilde üretilir. Aynı zamanda büyüklükleri de farklı olabilir. Bu nedenle ihtiyacınıza uygun olduğunu düşündüğünüz ürünlerden almalısınız.

Katlanabilir sandalye

Eğer kampa gittiğiniz zaman taşın ya da herhangi bir cismin üzerine oturmak istemezseniz, yanınızda katlanabilir bir sandalye olmasında fayda vardır. Böylece çok rahat bir şekilde oturabilirsiniz.

El feneri

Geceleri çadırınızdan dışarı çıkmak zorunda kalabilirsiniz ya da çadır içerisindeki lambanız bozulabilir. Bu durumlar için yanınızda el fenerinin olması çok önemlidir. Yedek bir aydınlatma her zaman işinize yarar.

Bıçak

Gerek yemek yapabilmek için gerekse birtakım tehlikelerden korunmak için yanına bıçak almayı da unutmamanız gerekir. Kaliteli ve keskin bir bıçakla kampa gitmek çok akıllıca olur. Sadece kampa özel olarak üretilen bıçaklar vardır. Bu ürünlerden alırsanız, daha kullanışlı olurlar.

Bu malzemeler, kampa giderken yanınıza almanız gereken en temel eşyalardandır. Bunlar dışında powerbank, kibrit, çöp poşeti, balta, ip, katlanabilen testere, yağmurluk, mont, ilk yardım çantası, kırılmaz tabak-bardak-çatal, çaydanlık ve ayakkabı gibi malzemeleri de yanınızda bulundurmanız gerekir. Kampa ne kadar hazırlıklı bir şekilde giderseniz, o kadar rahat bir aktivite yapmış olursunuz.

 

Kamp Malzemeleri tarafında eksiğiniz var ise Silyon Askeri Giyim kalitesi ile ürünleri uygun fiyatlarla tedarik edebilirsiniz. 

 

İlk defa kamp yapacak olan insanlarda birtakım endişeler ve korkular olabilir. Özellikle yabani hayvanlardan ve böceklerden çok fazla korkulabilir. Ancak bu hususta çok fazla endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Çünkü siz doğaya ne kadar zarar verirseniz, doğa da size o kadar zarar verecektir. Eğer bu bilinçle hareket ederseniz, korkularınızın yersiz olduğundan emin olursunuz.

Bu aktiviteyi ilk defa yapacağınız için yakın bölgeleri tercih etmeniz daha doğrudur. Bu sayede yolculuğa fazla zaman harcamamış olursunuz. Kamp için gideceğiniz yeri çok iyi belirlemeniz gerekir. Çünkü alanın güvenli olması önemlidir. Bu nedenle milli parkları ya da camping alanlarını tercih edebilirsiniz.

Mümkünse ilk zamanlar kalabalık şekilde ya da kalabalık ortamlarda kamp yapın. Giderken yanınıza aldıklarınızı özenli bir şekilde seçmeye dikkat edin. Bu eğlenceli aktivite için genelde bahar ve yaz aylarını tercih etmek daha uygundur. Her şeyi ilk kez yapacağınız için dikkatli olmanız gerekir.

Özellikle de çadırınızı özenli şekilde kurmalısınız. Aynı zamanda ateş yakarken de dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü bir anlık hatanız, orman yangınlarına neden olabilir. Yanınızda birkaç arkadaşınızın bulunması size bu konularda yardım edebilir. Özellikle de kamp yapma konusunda tecrübeli insanlarla birlikte olmanız, daha avantajlıdır.

Kış Aylarında Kamp Nasıl Yapılır?

Kış Kampı

Kış aylarında kampa gidecekseniz, hazırlıklarınıza ekstra dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle aracınıza kış lastiklerinizi taktırmanız gerekir. Bunun yanı sıra her ihtimale karşı arabada zincir de olmalıdır. İlk yardım çantasını kesinlikle unutmamanız gerekir. Çanta içerisinde hiçbir malzeme eksik olmamalıdır.

Çünkü kış mevsiminin tehlikeleri daha fazladır. Testere, balta, tulum, çadır, termal kıyafetler, bot gibi kışlık eşyalarınız yanınızda bulunmalıdır. Ayrıca kibrit, lamba, el feneri, sıcak su torbası gibi küçük detayları da unutmamalısınız. Çadırınızı kurduğunuz yere çok dikkat etmeniz gerekir. Çünkü çığ tehlikesi vardır. Bu yüzden dik yamaçlarda durmamalısınız.

Yaz Aylarında Kamp Nasıl Yapılır?

Yaz Kampı

Yaz aylarında kamp yapmak, kış aylarındakine göre daha kolaydır. Yanınıza yazlık eşyalardan almanız gerekir. Çok kalın kıyafetler almamalısınız. Açık ve parlak renkli giysileri tercih etmeniz gerekir. Bu mevsimde sivrisinek gibi böceklerden korunmak için yanınıza ilaç almalısınız.

Çadır kurmak için su kenarlarından uzak durmalısınız. Çünkü hemen her hayvan, su içmek için bulunduğunu bölgeye gelecektir. Mevsim sıcak olduğu için çadırınızın üzerinin açılması daha avantajlı olacaktır.

Ancak sineklik takmadan üst kısmı açmamanız gerekir. Böylece hem böceklerden korunmuş olursunuz hem de gökyüzünü izleme şansı yakalamış olursunuz. Hangi mevsimde kampa gidecek olursanız olun, yanınıza almanız gereken kamp malzemeleri listesini mutlaka kontrol edin.

Paylaş
5,0 Puan
1 kişi puan verdi

Yorum Yapın

Yorumlar

Silyon Askeri Giyim
16.4.2022

Bu yazıya daha önce hiç puan verilmedi. İlk Puanı siz verin!