Loading

Askeri bot çeşitleri, hem yazlık hem de kışlık olarak iki ayrı kategoride değerlendirilebilmektedir. Bunun sebebi ise askerlik sürecinin kendi içerisinde gerçekten de zorlu aşamalara sahip olmasıdır. Zorlu şartları sizlere anlatmamızla beraber, neden bu farklı çeşit ayakkabılara ihtiyaç duyduğunuzu çok daha iyi anlayacaksınız.

  • Fiziksel aktiviteler ve zorlu koşullar: Askerlik süreci boyunca çok zorlu koşullar altında yer alırsınız. Bu zorlu koşulları var eden fiziksel aktiviteler ise çeşitli antrenmanlar, eğitimler, koşular, yürüyüşler ve bunun gibi daha birçok fiziksel aktiviteler. Tüm bunların var olması, sahip olunan ayakkabıların da oldukça dayanıklı olmasını gerektirir. Aksi taktirde hem kısa süre içerisinde yıpranmalar ile karşılaşılacak hem de askerlik görevini icra eden kişilerin ayak tabanlarında sorunlar ile karşılaşılacaktır.
  • Uzun süre boyunca kullanım: Askerlik görevinizi yaparken ayakkabı giyim işlemini uzun süreler boyunca yapmanız gerekecektir. Özellikle de günlük standarttan fazla olacak şekilde ayakkabı giyim süresini uzatmak, sizler için de belli başlı sorunların ortaya çıkabilmesine neden olabilir. Bu sebeple de ayakkabı konforunuzu artıracak olan kaliteli ve dayanıklı ayakkabılara ihtiyaç duyarsınız. Bunun yanında, yazlık ve kışlık ayakkabı seçimleri de yine bu faktörü oldukça fazla etkilemektedir.
  • Güvenlik ve bilek desteği: Yürüyüş, koşu, atlama ve bunun gibi diğer fiziksel aktiviteleri yaparken en önemli unsur olarak güvenlik göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle de ayakkabılar içerisinde yer alan bilek desteği, bileklerinizin daha sağlam bir şekilde kalarak sakatlanmaların önüne geçmesini sağlar. Bu sayede askerlik sürecinizi de güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz.
  • Hava şartlarına karşı dayanıklılık: Hava şartları gibi faktörler, askerlik süreci içerisinde sıklıkla karşılaşılan durumlardır. Bu kapsamda ayakkabıların yağmur, çamur, kar ve benzeri durumlara karşı dayanıklı olması gerekir. Eğer güçsüz ve kalitesiz bir ayakkabı kullanırsanız, iklim koşulları karşısında sağlıksız bir süreç yaşayabilirsiniz. Bu noktada su geçirmez ve esnek ayakkabılar doğru bir seçenek olacaktır.

Yukarıda yer alan koşullar, askeri bot çeşitleri içerisinde tercih yapılırken dikkat edilmesi gereken koşullardır. Bu kapsamda hem yazlık hem de kışlık olarak ayakkabılarınızı alabilir ve askerliğinizi icra edebilirsiniz.

Yazın Tercih Edilen Ayakkabılar

Askerliğinizi yaparken tercih edeceğiniz ayakkabılar, bulunduğunuz görev yerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse eğer; Çöl koşulları içerisinde görevdeyseniz, bu kapsamda çöl botu ile hareket ederek daha sağlıklı bir hareket imkanına sahip olabilirsiniz. Askerilik bot çeşitleri arasında yer alan bu botlar, tamamen arazi ve çöl koşullarına uygun olarak tasarlanır ve üretilir.

Askerliğinizi yaparken yaz aylarında seçecek olduğunuz ayakkabılar oldukça önemlidir. Bu süreç dahilinde ayakkabılarınızın esnek, rahat ve hava dolaşımına izin verdiğinden emin olun. Eğer ki bu sıcak havalara ve arazi koşullarına dikkat etmeden ayağınızı sıkan ve bunaltan bir ayakkabı çeşidine yönelirseniz, bunun sonucunda mantar ve benzeri ayak sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Hafif kanvas ayakkabılar, sandalet tarzı ayakkabılar, hafif taktik modelleri ve standart koşu ayakkabıları bu süreç için doğru terciheler olacaktır.

Kışın Tercih Edilen Ayakkabılar

Kışın seçecek olduğunuz askerlik ayakkabıları da yaz aylarında tercih ettiğiniz gibi özel donanımlı olmalıdır. Bu ayakkabıların özellikleri içerisinde kaymaz niteliğe sahip olması, soğuk hava koşullarına karşı dayanıklılık içermesi ve ayağı her koşulda sıcak tutması nitelikleri yer almalıdır.

Kış aylarında yapılacak olan operasyonlar, kar içerisinde geçeceği için ayakların kesinlikle kaliteli bir şekilde korunması gerekir. Bunun olması için de tercih edeceğiniz ayakkabıların yeterli nitelikleri taşınması istenir. Eğer sizler de bu şartlara uyan ayakkabılar arıyorsanız, su geçirmez botlar, kış botları, yarım çizmeler, tam çizmeler ve benzeri ayakkabı modellerini tercih edebilirsiniz.  

Paylaş
5,0 Puan
1 kişi puan verdi

Yorum Yapın

Yorumlar

Silyon Askeri Giyim
24.7.2023

Bu yazıya daha önce hiç puan verilmedi. İlk Puanı siz verin!