Loading

Yeni Askerlik Sistemi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Yeni askerlik sistemi, uzun zamandır devam eden mevcut askerlik sistemini değiştirmeye yönelik yapılan bir sistemdir. Bu sistemin değişikliği, mevcut Dünya ve ülke yapısı bazında gereken bir değişiklikti. Bu sebeple de uzmanlar tarafından üzerinde çalışılarak detaylı ve tüm askerleri kapsayan yeni bir sistem ortaya çıkarıldı. Henüz asker olmayan kişilerin de dikkatini çeken bu yenilikler, bazı lisans ve önlisans mezunları için de kendi içerisinde avantajlar sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı da ülkede bulunan birçok insan, yeni askerlik sisteminin ne zaman yürürlüğe gireceğini merak ediyor.

Hazırlanan yeni kanunlar ve sistemler, belirli aşamalardan geçtikten sonra yürürlüğe girebilmektedir. Bunun için kapsamlı araştırmalar yapılmalı, çeşitli denemelerde bulunmalı, istatistiki veriler incelenmeli, meclise sunulmalı ve son olarak da Cumhurbaşkanı’nın onayı alınarak son bulmalıdır. Bu işlemlerin sonucunda onay bulan yeni askerlik sistemi, 26 Haziran 2019 tarihinde devreye girmiştir. İçerisinde birden çok yenilik barındıran bu sistem, yaklaşık olarak 100 yıldır devam eden bir sistemin yerini almıştır. Devrim niteliğinde bulunan yeni askerlik sistemi, sunduğu özellikler sayesinde hem işsizlik oranları üzerinde değişik sağlıyor hem de bedelli askerlik şansı tanıyor. Bu sebeple de kişiler üzerinde büyük bir etki yaratarak ekonomik bazda da olumlu yönde bir hava estirmiştir.

Yeni askerlik sisteminin devreye girmesi ve bedelli askerlik hizmetinin sağlanması, askeri giyim ve askeri üniforma tarzlarında da belirli değişikliklerin yapılmasını sağlamıştır. Bu değişiklikler, yeni askerlik sisteminin de temsili olarak görülür ve eski sistemi tamamen son buldurur. Askeri bot tercihleri de bu kapsamda yenileri ile değiştirilmiş ve ülke çapında üretimi yapılan yeni kamuflajlı botların kullanımı başlanmıştır. Askeri kamuflaj kapsamında yer alan bu botlar, çöl ve orman arazileri ile son derece uyumlu olarak yeni sistemin getirdiği avantajları da göz önüne serer.

Yeni Askerlik Sistemi Nedir?

Yeni askerlik sistemi, detay kapsamında çok yoğun olarak çalışılan ve hazır hale getirilen bir sistemdir. Bu sistem, 1927 senesinden beri var olan eski sistemin kaldırılarak yeni bir sistemin var edilmesi ile oluşturulmuştur. Bu süreç içerisinde değişiklik gösteren zaman şartları, elde edilen imkanlar, gerekli görülen ihtiyaçlar da değişmiş, tüm bunlara yönelik yeni bir sistemin oluşturulması istenmiştir. Bu sebeple de büyük bir uzman kadrosu oluşturularak çalışmalar yapılmış ve Cumhurbaşkanlığı’nın da direktifleri ile beraber Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait saygınlığı ve caydırıcılığı artıracak, var olan hataları, yanlışları düzeltecek yeni bir sistem ortaya çıkarılmıştır.

Oluşturulan yeni askerlik sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyduğu tüm hususları karşılayacak niteliktedir. Bu süreçte incelendiği zaman süreklilik sağlayan, öngörülebilir niteliğe sahip olan, eğitim ve mesleki hayatta başarıları getiren bu yeni sistem, sosyal gelişim bakımından da insanlar üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Ayrıca, bu sistemin kabul edilmesi ile beraber Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu’da tamamen ortadan kaldırılmıştır.

Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak?

Yeni askerlik sistemi, eski sisteme nazaran çok daha caydırıcı, öngörülebilir, korunaklı ve istikrarlı olmaktadır. Oluşturulan bu sistem, sunduğu avantajlar ile beraber belirli bölümlerden mezun olan öğrencilere de asker olma şansı tanır ve eğitim süreçleri dahilinde çok daha gelişmiş bir yapı ortaya koyar. Bu sayede eğitim verilen askerlerin de askeri zeka olarak daha gelişmiş bir taktiksel düşünceye sahip olduğu görülür.

Hedeflenen bu yeni sistem içerisinde askerlik süreçleri de değişiklik göstermiştir. Yapılan bu yeni düzenlemede 12 aylık zorunlu askerlik eğitimi 6 aya düşürülmüş ve askerde yedek subay, yedek astsubay olarak devam edenler için ise bir 6 ay daha eklenmiştir. Yani normal er statüsü olarak gidileceği zaman 6 ay askerlik yapılmakta olup bu statünün haricinde yedek subay, astsubay görevlerini de tamamlarsanız toplamda 12 aylık bir sürece sahip olmaktasınız.

Yeni askerlik sistemi, beraberinde bedelli askerlik sistemini de getirmiştir. Artık askerlik sürecini kısaltmak isteyenler belirli bir ücret ödeyerek 21 günlük bir askerliğe tabi tutulur. Bu özellik, kişilerin sosyal yaşantısını da maksimum seviyede etkilediği için son derece gerekli görülmektedir.

Yeni Askerlik Sistemi'nin Ne Gibi Faydaları Vardır?

Yeni askerlik sistemi, sağlamış olduğu yeniliklerin yanında birçok avantajı da beraberinde getirmiştir. Bu avantajlar, kişilerin askeri yaşantısını etkilediği gibi aynı zamanda sosyal yaşantısı üzerinde de etkili olmaktadır. Yeni askerlik sistemi sayesinde sağlanan avantajları maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Öngörülebilir ve modern bir sistemdir
  • Hizmet süreleri bazında eşit bir dağılım içerir
  • Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine sahip askerlerin çok daha uzman bir yapı içerisine kavuşmasını sağlar
  • Gençlerin ülkeye katkısının yanında kendi eğitim ve sosyal yaşantısında da daha fazla başarılı olmasını amaçlar
  • Askerlik sürelerinde düşüş sağlamıştır
  • Bedelli askerlik sayesinde 21 günlük askerlik olanağı tanımıştır
  • Belirli bölüm mezunlarının yedek subay ve astsubay olabilmesi sağlanmıştır
  • Muhtaç asker aileleri için destek sağlamıştır
  • Askeri malzeme bazında yeni malzemelerin kullanımı sağlanmıştır

Bu ve bunun gibi birçok avantaj, yeni askerlik sisteminin tanımış olduğu avantajlardır.

Yeni Sistemle Neler Değişecek?

Getirilen yeni sistem ile beraber askerlik süreleri, subay ve astsubay olabilme şansları, askeri malzeme tercihleri, dövizde askerlik seçenekleri, erteleme yaş sınırları, askerlere tanınan sosyal güvenceler, askeri eğitimler ve bunun gibi birçok alanda değişiklikler uygulanmıştır.

Neden İhtiyaç Duyuldu?

Yeni askerlik sistemi, modern ve güçlü bir askeri sistemin oluşturulması için oluşturulmuştur. En son 1927 yılında değiştirilen bu sistem, güncel şartlar dahilinde bu gelişmiş sisteme ihtiyaç duymaktadır. Yeni sistem içerisinde biber gazı tarzında yeni malzemeler bulunmaz.

Paylaş
5,0 Puan
1 kişi puan verdi

Yorum Yapın

Yorumlar

Silyon Askeri Giyim
29.1.2023

Bu yazıya daha önce hiç puan verilmedi. İlk Puanı siz verin!