Loading

Yedek subay, Türk kültürü içerisinde uzun zamandır yer alan bir askeri personellik mevkiidir. Bu kültür, Osmanlı devleti içerisinde de yer almıştır. Bu sınıfın kurulmasında yer alan ana fikir, eğitim gören kişilerin ordu içerisinde farklı faydaları da sağlayabileceğidir. Bu sebeple de üniversite eğitimini tamamlayan kişilere bu hizmet şansı tanımlanır.

Subaylık sınıfının en alt kısmında yer alan yedek subaylık hizmeti, birçok kişinin sahip olmak istediği bir kademedir. Bununla beraber birçok kişi de yine yedek subay nasıl olunur sorusunu sorar. Bu soruya detaylı bir cevap bulmak istiyorsanız, yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Bundan yaklaşık 30 sene önce, 4 senelik üniversite mezunu olan herkes yedek subay olabiliyordu. Ancak günümüzde 4 yıllık üniversite mezunlarının sayısının artması ile beraber bu işlemlerde de değişiklik olmuştur. Bu işlemler arasında çeşitli şartlar vardır ve bunu karşılamayanlar da yine yedek subay olamamaktadır. Fakat şunu da belirtmeliyiz ki diş hekimliği ve tıp fakültesi mezunları, kendi tercihlerine bağlı kalmadan zorunlu olarak görevlerini yedek subay niteliğinde yapmaktadır. Bunun sebebi ise ordu içerisinde bu meslek gruplarına büyük bir ihtiyaç duyulmasıdır.

Bu iki bölüm dışında yer alan diğer lisans mezunları, farklı koşullar altında orduya alınır. Bunları da yine yazımızın devamında görebilirsiniz.

Yedek Subay Olma Şartları

Yedek subay olma şartları, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenen şartlardır. Bu şartları karşılamayan kişiler, ne yazık ki yedek subay olarak da görev yapamaz. Subaylık başvurusu yapacakken tüm bu şartları incelemeli ve ona göre bir başvuruda bulunmalısınız. Yedek subay başvuru şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Erkek olmak
  • En az lisans mezunu olmak
  • Türk Silahlı Kuvvetleri sağlık yönetmeliğine uygun bir yapıda olmak

Yedek subay olan kişiler, subay üniforması ile hareket etmektedir. Sıradan askerlere nazaran farklılık içeren bu üniformalar, omuzda da farklı bir rütbe taşır. Bu sayede sahip oldukları farklılıklar da belirtilmiş olur. Uzun süreli bir askerlik görevinin olması, askerlik seti konusunda da ihtiyaçlarınızı artırabilmektedir.

Yedek subay başvuru

Yedek subay başvuru dönemi, çeşitli dönemler kapsamında yapılmaktadır. Bu dönemler içerisinde personel temin sitesine girilmeli ve bu alanda yayımlanmış olan çevrimiçi başvuru formu uygun bir şekilde doldurulmalıdır. Bunun sonrasında ise artık sadece beklemelisiniz. Eğer uygun görülürseniz, sizler de askerlik görevinizi yedek subay olarak yapabilirsiniz.

Askeri malzeme konusunda ne alacağınızı merak ediyorsanız, bu kapsamda internet üzerinden yapacağınız araştırmalar size yardım edebilmektedir. Bu sebeple de tüm malzemeleriniz tam olarak yedek subay görevine gitmeniz önerilir. 

Paylaş
5,0 Puan
1 kişi puan verdi

Yorum Yapın

Yorumlar

Silyon Askeri Giyim
25.4.2023

Bu yazıya daha önce hiç puan verilmedi. İlk Puanı siz verin!