Loading

Askerlik tecil ettirme, askerlik süreci gelen kişilerin başvurduğu bir erteleme yöntemidir. Tecil ettirmek, bir diğer anlamı ile yaklaşan görevi çok daha ileri bir tarihe aktarmaktır. Tabi ki de bunu yapabilmek için çeşitli sorumlulukların olması ya da durumlarla karşılaşılması gerekir. Eğer hiçbir duruma sahip olmadan askerlik sürecine yaklaşırsanız, askerlik tecil ettirme şansınız da kalmaz. Peki, bizler tecil bozma işlemini yapmak istediğimizde hangi belgelere ihtiyaç duyarız? Eğer bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, makalemizin devamını okuyarak detaylı bilgiye erişim sağlayabilirsiniz.

Binlerce genç, her sene askerlik sürecine girerek bu onurlu görevi yerine getirmekte ya da belli başlı sebeplerden dolayı çok daha ileri bir tarihe ertelemektedir. Askerlik sürecini yakından ilgilendiren bu tecil ettirme süreci, Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından belirlenen bazı şartlar ve belgeler ile gerçekleşir. Bu belgeleri toparlayarak başvurunuzu yapmanızla beraber tecilinizi de artık bozdurmuş olursunuz. Bunun akabinde ise sizler için belirlenen şehirlerde çeşitli zaman dilimleri ile askerlik görevinizi yerine getirebilirsiniz.

Askerlik tecilini nasıl bozabiliriz? Birçok gencin günümüzde araştırmış olduğu bu konu, aslında sanılanın aksine çok daha basit işlemler ile gerçekleşir. Bozma işleminin içerisinde yer alan uzun ya da kısa dönem tercihi, devlet tarafından askerlerin tercihine bırakılmıştır. Sizler kendi seçimleriniz doğrultusunda uzun döneme de başvurarak diğer askerlere nazaran 6 ay daha askerlik sürecinizi uzatabilirsiniz. Elbette ki bu süreç dahilinde sıradan askerler gibi değil, en düşük rütbede yer alan Asteğmen rütbesinde askerliğinizi yaparsınız.

Öğrencilik, hastalık ve bunun gibi çeşitli sebeplere sahip değilseniz, tecilinizi bozarak hemen askerlik sürecine girebilirsiniz. Özellikle de günümüzde birçok öğrenci, kendi askerlik süreçleri yaklaşmasına rağmen öğrenci olmaları sebebi ile tecillerini uzatmaktadır. Fakat sizler bu gibi durumlara sahip değilseniz, hemen tecilinizi bozabilirsiniz. Bozma işlemi için artık eski zamanlarda olduğu gibi yakınınızdaki askerlik şubesine gitmenize de gerek yok. Artık devletin içerisindeki dijital yapı son derece geliştirildi ve insanlara büyük bir kolaylık sağlandı. E-devlet adı verilerek hazırlanan bu dijital sistem, kişilerin kendi şahıslarına ait birçok bilgiyi barındırdığı ve önemli devlet işlemlerinin yapılmasına izin verildiği bir sistemdir. Elbette ki askerlik sürecinizi de 2023 yılı ile beraber E-devlet sistemi üzerinden tecil ettirebilirsiniz. Bunun için yalnızca uygulamaya girmeniz ve arama kısmına ASAL yoklama araması yaptırmanız yeterlidir. Sonrasında ise tecil bozdurma işlemleri kısmına tıklayarak orada yer alan tüm adımları izleyip basitçe tecilinizi bozdurabilirsiniz.

Tecil Bozdurduktan Ne Kadar Süre Sonra Askere Gidilir?

Askerlik süreçleri tarihinde çeşitli tecil bozma tarihleri vardır. Bu tecil bozma tarihleri ile beraber hangi celp dönemleri içerisinde askere gidileceği belirlenir. Kişiler, askerlik süreçlerinin yaklaşması ile beraber hangi dönem içerisinde gideceğini tercih ederek tecil bozma işlemlerini gerçekleştirebilir. Peki bu bozma ve celp dönem tarihleri nelerdir? Bir yılın içerisinde 4 kez bulunan celp tarihlerini ve tecil bozdurma son başvuru tarihlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Şubat Celp Dönemi İçin – Başvuruların Son Tarihi – 30 Kasım

Mayıs Celp Dönemi İçin – Başvuruların Son Tarihi – 28 Şubat

Ağustos Celp Dönemi İçin – Başvuruların Son Tarihi – 31 Mayıs

Kasım Celp Dönemi İçin – Başvuruların Son Tarihi – 31 Ağustos

Yukarıda yer alanlar, askerlik süreci içindekilere önemli fikirler vermektedir. Sizler de eğer askerlik süreci için tecil bozduracaksınız, bu celp dönemleri ile bir tecil işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Askere Gitmeden Önce Hangi Malzemeler Alınmalıdır?

 Tecilini bozdurarak askere hazırlanan kişiler, yanlarında çeşitli askeri malzeme setleri ile gitmektedir. Bunlar, tüm askerlik süreci boyunca hem onlara yardımcı olmakta hem de gereklilik olarak görülmektedir. Peki, bu malzemeler arasında neler vardır? Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İç çamaşırı
  • Boyuna asılabilme özelliğine sahip cüzdan
  • Kulak tıkacı
  • El sabunu
  • Şampuan
  • Koltuk altı için deodorant
  • Botlar için tabanlık
  • Islak mendil ve tuvalet kağıdı ürünleri
  • Kol saati

Bu ve bunun gibi daha birçok malzeme askerlik seti arasına eklenebilir ve askerlik süreci içerisinde kullanılabilir. Sizler de hangi malzemelerin size yarar sağlayacağını düşünüyorsanız, setlerinizin içerisinde dahil edebilirsiniz.

Paylaş
5,0 Puan
1 kişi puan verdi

Yorum Yapın

Yorumlar

Silyon Askeri Giyim
17.7.2023

Bu yazıya daha önce hiç puan verilmedi. İlk Puanı siz verin!