Loading

Komando nasıl olunur sorusu, günümüzde birçok genç tarafından sorulmaktadır. Askeri personeller arasında yer alan ve sıklıkla çeşitli eğitimlere tabi tutulan komandolar, kendilerini zorlayan etapların hepsini başarı ile geçerek bu mesleğe kavuşmaktadır. Komando olmak istiyorsanız, belirli bir disipline ve fiziksel dayanıklılığa sahip olmanız gerekir. Aksi taktirde tamamlamanız istenen süreçleri başarılı bir şekilde tamamlayamaz ve komando olmaya hak kazanamazsınız.

Komandolar, askeri ekipman niteliğinde son derece donanımlı bir personel timidir. Bu tim, genel olarak özel harekat birimlerinde yer alarak düşman hattının arkasına sızar ve çeşitli istihbaratlara erişerek düşmanın başarılı bir şekilde yok edilmesini sağlar. Bunun yanında, rehine kurtarma operasyonları için de yine komandolardan yardım alındığı bilinir. Komando bıçağı olarak da bilinen özel malzemelere sahip olan bu birimler, tüm görev boyunca her zaman en etkili malzemeleri ile hareket etmektedir. Bunlar arasında yer alan askeri malzeme çeşitleri, var olan arazi koşulları ile hava şartlarına karşı da dayanıklı bir şekilde devam edebilmeyi sağlar.

Komando alım süreçleri, çeşitli zaman dilimlerinde farklılık gösterse de genel olarak şu şekildedir:

  • Askeri Hizmete Katılım Süreci: Komando olmak isteyenler, ilk olarak askeri hizmete katılım yapmalıdır. Bu durum, zorunlu askerliğin yer aldığı alanlarda temel askeri bir eğitim ile başlar.
  • Temel Askeri Eğitimin Tamamlanması Süreci: Temel askeri eğitim, ilk süreç olarak çok büyük bir öneme sahiptir. Bu eğitimi tamamlayanlar, ilk yardım, harita okuma, disiplin, temel atış, kondisyon ve navigasyon gibi temel askeri becerilerde uzmanlaşmaktadır.
  • Komando Seçilim Sürecine Dahil Olmak: Askeri eğitimin tamamlanması ile beraber komando olabilmek için belirli bir sürece dahil olunmalıdır. Bu süreç ise genel olarak fiziksel ve zihinsel olarak test aşamalarını içerir. Çeşitli sınavların ve mülakat aşamalarının yer aldığı bu alan, birçok komando adayının elendiği noktadır.
  • Komando Eğitimine Tabi Tutulma: Seçim sürecinin tamamlanması ile beraber, başarılı olan adayların eğitimine de başlanır. Bu eğitim, son derece uzun ve zor bir süreçtir. Adaylar, gelişmiş askeri becerileri burada öğrenerek kendilerini oldukça geliştirirler. Eğitim süreci boyunca liderlik, hızlı karar verme, fiziksel dayanıklılık, istihbarat toplama ve silah kullanma gibi alanlarda da uzmanlaşırlar.
  • Komando Birliklerine Atanma: Eğitimin başarılı bir şekilde tamamlanması ile beraber, adayların atamaları gerçekleştirilir.

Komandolara ait askerlik seti, genel olarak atanma sonrasında personellere verilmektedir. Bunun haricinde, bu askerlik setlerini satan mağazalardan da bu kıyafetleri almak mümkündür.

Komando Ne iş Yapar?

Günümüzde komando nedir sorusunun ardından en çok sorulan soru komando ne iş yapar sorusudur. Komandolar, özel harekat birimleri içerisinde yer bulmuş olan son derece seçkin askeri personellerdir. Bu personeller, gerekli görülen hassas ve tehlikeli görevlerin neredeyse tamamında yer alırlar. Düşman hatlarına karşı stratejik bir ilerleme gerçekleştiren komando timleri, kendilerine verilen görev ne olursa olsun her zaman icra etmektedir.

Komandolar, bireysel olarak değil de tim olarak hareket ederler. Bu kapsamda çeşitli ayaklanmalar, terör olayları ve iç savaş gibi durumlarda da her zaman görev alma durumlarındadırlar.

Komando Nerede Görev Yapar?

Komando nerede görev yapar sorusu, bir diğer merak edilen ve cevap bekleyen sorudur. Komandolar, bulundukları tim ile beraber kendilerine nerede görev verilirse orada görev yapmaktadır. Bu durum, genel olarak sınır hatları olduğu gibi bazı durumlarda sınır dışı operasyonlar olarak da görülür. Timler, askerlik seti kapsamında birçok malzemeyi de yanlarında barındırarak görevlendikleri yere gider ve belirli süreler dahilinde burada kalarak görevlerini tamamlayarak geri dönerler.

Paylaş
5,0 Puan
1 kişi puan verdi

Yorum Yapın

Yorumlar

Silyon Askeri Giyim
18.4.2023

Bu yazıya daha önce hiç puan verilmedi. İlk Puanı siz verin!