Loading

Günümüzde bedelli askerlik malzemeleri kadar çok merak edilen bir konu daha var. Bu konu ise bedelli askerlikte çarşı izninin var olup olmadığıdır. Özellikle de askerlerin bedelli askerlik yerlerinin açıklanması ile beraber bu sorunun da çok fazla sorulduğunu görmekteyiz. 2023 yılı içerisindeki askerlik yerinin belli olması, Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile netleşti. Bu kapsamda sizler de çarşı izninin var olup olmadığını merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyarak kapsamlı bir bilgiye erişebilirsiniz.

Bedelli askerlik yapacak olan kişiler, kendilerine yemin töreni ve hafta sonu ziyaret hakkı gibi imkanların da sunulup sunulmayacağını merak ediyor. Bu gibi ayrıntılı bilgilere erişmek için Bakanlık tarafından açıklanan duyuru metninin okunması gerekir.

Bedelli Askerlikte Çarşı İzni Var mı?

Milli Savunma Bakanlığı, yapılan başvurular ile beraber asker adaylarının nerede askerlik görevini yapacağını açıkladı. Bu askerlerin arasında askerlik görevini bedelli olarak yapacak olanlar da var. Yeni yıl itibarı ile askerlik çatısı altına dahil olan bu bireyler, bedelli zamanları boyunca askerlik seti gibi ihtiyaç malzemelerini alıp almamaları konusunda da bilgi sahibi değil. Tüm bu süreç hakkında en iyi ve en detaylı bilgiyi ise yine Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanan duyuru metni verecektir. Genel bilgilendirme yapan bu metin, askeri giyim tarzında ihtiyaçların da olup olmadığını asker adaylarına bildirir.

Bedelli askerlik yapacak olan kişiler, normal dönemlere nazaran çok daha kısa bir süre dahilinde görevlerini tamamlamaktadır. Normal dönemler 6 aylık bir süreç ile görev yaparken, bedelli askerlik olarak tanımlanan bu süreç ile görev süresi 20 güne düşer. Sürenin bu denli kısa olması, kişilerin kafasında da haliyle çarşı izninin olup olmadığı sorusunu getiriyor.

20 günlük süreç içerisinde kişileri bedenen ve ruhen hazırlayan Türk Silahlı Kuvvetleri, acemi birlik şartlarında uygulanan eğitimleri uygulamaktadır. Bunların arasında ise çeşitli spor faaliyetleri, tarihe bağlı olan eğitimler, kadına şiddete karşı olan eğitici tarzda eğitimler ve şınav, mekik gibi temel hareketlerdir. Bu sayede kısa zaman dilimi içerisinde dinç bir er adayına sahip olunmuş olur.

Bedelli askerlikte çarşı izni, asker adayları arasında usta birliğinde verilen bir haktır. Bedelli askerlik yapan kişiler ise Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri temel askeri eğitim, Cumartesi günü ise fiziki ve kültür eğitimleri yapmaktadır. Bu durum, bedelli askerlik yapanların acemi birliği statüsünde değerlendirildiği gösterir ve bu sebeple de askerlere Pazar günü izin hakkı tanınmaz. Unutmayın ki yalnızca usta birliğine geçildiği zaman hafta sonları çarşı izni verilmektedir.

Bedelli Askerlikte Hafta Sonu İzni Var mı?

Bedelli askerlik, yıllardır yapılan askerlik yükümlülüğüne çare olarak getirilen bir uygulamadır. Kişiler artık bu yükümlülüğün karşısında belirli ücretler ödeyerek uzun dönem değil, çok kısa bir süre zarfınca yaparak görevlerini tamamlamaktadır. Çok eski zamanlardan beri ülkemizde var olan bu uygulama, çeşitli zaman dilimleri arasında iptal edilerek sonradan tekrar geri getirilmiştir.

Bedelli askerlik uygulamasına başvurmak için belirli şartlara sahip olmak gerekir. Bunların arasında askerlik çağına gelmek ve bedelli askerlik ücretine dair para miktarını ödeyebilecek ekonomik güce sahip olmak vardır. Bu iki yükümlülük ile beraber kişilerin askerlik yükümlülüğünü bedelli olarak yapmasına da izin verilir. Bu sayede 20 günlük bir süreç ile beraber tüm askerlik görevleri bitmiş olur.

Bedelli askerlik içerisinde hafta sonu izninin olup olmadığı merak edilmektedir. Bu son derece kısa olan zaman dilimi içerisinde askerlere hafta sonları da izin veriliyor mu acaba diye sürekli sorulmaktadır. Bedelli askerlik, acemi birliği olarak bakılan ve bu şekilde değerlendirilen bir askerlik dönemidir. Bu sebepten dolayı da hafta sonu askerler için çarşı izni verilmez. Fakat Pazar günleri kişilerin izin yapabileceği bir gündür. Bu günlerde eğitim olmaz ve dinlenebilirsiniz. Pazar haricinde kalan tüm günler eğitime tabi tutulacağınız günlerdir.

Bedelli Askerlikte Pazar Günü Ne Yapılır?

Bedelli askerlik, son zamanlarda ülkemizde sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Özellikle de işlerini bırakıp gidemeyen kişiler, kısa süre zarfına sahip olan bu uygulamayı tercihe ederek 20 günde askerlik görevini bitirir. Bu sebepten dolayı da birçok kişi bu uygulamadan son derece memnun kalmıştır.

Bedelli askerlik yapan kişiler, Pazar günleri ne yaptıklarını da merak eder. Kişilerin 6 gün boyunca eğitime tabi tutulduğu bu süreç, Pazar günlerini bedelli askerlik yapanlara tatil kılmıştır. Bu sebeple de Pazar günleri herhangi bir eğitim olmaz ve dinlenme yapılır.
Paylaş
5,0 Puan
1 kişi puan verdi

Yorum Yapın

Yorumlar

Silyon Askeri Giyim
17.2.2023

Bu yazıya daha önce hiç puan verilmedi. İlk Puanı siz verin!