Loading

Bedelli askerlik şartları, askerlik hizmetini bedelli olarak yapacaklar için oldukça önem arz eden şartlardır. Eğer kişiler bu şartlarda bir uygunluk yaşamaz ise, ne yazık ki askerlik görevini de bedelli askerlik olarak yapamaz. Bu sebeple de kişilerin tüm şartları inceleyerek başvuru yapması önerilir.

Bedelli askerlik için müracaat edecek olan kişiler, aşağıda yer alan şartları incelemeli ve buna göre bir başvuruda bulunmalıdır. Şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Askerlik yaşına girmeleri ile beraber herhangi bir şekilde fiili askerlik hizmeti yapmamış olmak.
  • Yoklamaya sahip olmayan yükümlüler, yoklamaya dayalı olarak sağlık kontrollerini yaptırmalı ve askerliğe elverişlidir belgesini almalıdır.
  • Bedelli askerlik hakkını elde etmiş ve sonradan vazgeçmiş olmamak.
  • Askerlik çağına girmesi ile beraber bedelli askerlik tarihine kadar herhangi bir şekilde yoklama kaçağı sayılmamalı ve sınıflandırma ya da kura öncesinde bedelli askerlik işleminden vazgeçmemiş olmak.

Bu şartları karşılayan bireyler, askerlik hizmetini rahatlıkla bedelli olarak yapabilmektedir. Belirli bir ücret karşılığında gerçekleştirilen bedelli askerlik hizmeti, çeşitli bedelli askerlik malzemeleri ile beraber gerçekleştirilir. Bu gibi malzemeler, askerlere temin edildiği gibi aynı zamanda temin edilmeyen malzemeler de bulunabilir. Kişiler kendi istekleri ile bu malzemeleri internet sitelerinden temin edebilir.

Bedelli askerlik ücreti

Bedelli askerlik ücreti, 2023 yılı içerisinde değişen ücretlere sahiptir. Bu sebeple de geçmişteki ücretlere bakmadan şu anki fiyatlar baz alınmalıdır. Askerlik bedeli ücreti, 6 aylık süreç dahilinden kaçınmak için şu anda 104bin 84 TL’dir. Bedelli askerliğe uygun görülen ve bu ücreti ödeyen herkes, kendi askerlik hizmetini bedelli olarak gerçekleştirebilir.

Bedelli Askeri malzemeleri kapsamında bedelli askerlik yapan kişilere de çeşitli malzemeler verilir. Bu malzemeler, genel olarak üniforma ve bot tarzında olan klasik malzemelerdir. Eğer sizler çok daha kapsamlı malzemeler istiyorsanız, bunun için internet sitemizde bulunan askeri mağazaları ziyaret edebilirsiniz.

Bedelli Askerlik Başvurusu

Bedelli askerlik başvurusu, bakanlık tarafından verilen adreslerden yapılmaktadır. Bu adresler, www.turkiye.gov.tr sayfasında yer alan kurumlar başlığındaki adrestir. Bu alana girmeli ve Milli Savunma Bakanlığı’na ait olan “Askerlik Hizmet Tercih İşlemleri” hizmetine tıklamalısınız. bu adres ile beraber de sizlerden çeşitli bilgiler istenecektir. Kendinize ait bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde vermeye özen gösterin. Bu sayede tüm işlemleriniz de doğru bir şekilde gerçekleşecektir.

Başvurunuz bu alan üzerinden alınır. Eğer bedelli askerlik statüsüne uygun görülürseniz, bu aşamadan sonra hizmetinizi bedelli olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Paylaş
5,0 Puan
1 kişi puan verdi

Yorum Yapın

Yorumlar

Silyon Askeri Giyim
28.4.2023

Bu yazıya daha önce hiç puan verilmedi. İlk Puanı siz verin!