Loading

Bedelli Askerlik Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik, günümüzde birçok kişinin beklediği bir karardı. Askerlik görevini uzun dönem olarak icra etmek istemeyen kişiler, belirli bir miktar para ödemesi yaparak kısa süreli askerlik görevini tamamlamak istemekteydi. Milli Savunma Bakanlığı tarafından oluşturulan yeni düzenleme ile birlikte bedelli askerlik olarak nitelendirilen kısa dönem askerlik mümkün hale gelmiştir. Artık eski zamanlardaki gibi her erkeğin minimum 6 ay olacak seviyede askere gitmesi gerekmeden belirlenen ücret dahilinde ödeme yaparak bedelli askerlik sistemine katılabilmesi sağlanmıştır. Bu kapsamda işyeri sahibi olanlar, belirli bir işi yürütenler ve çeşitli koşullar sebebi ile askerlik görevini kısa yapmak isteyenler çok daha avantajlı bir konuma gelmiştir.

Bedelli olarak askerlik görevini yapan kişiler, diğer askerler gibi belirli bir süre boyunca kışlada kalmaktadır. Bu süre zarfı, 21 günlüktür. Bu süreç içerisinde yine askeri giyim bazında disiplin altında kalmanız ve askeri malzeme çeşitleri ile görevlenmeniz gerekir. Yani bedelli askerlik kapsamında belirlenen ücreti vererek hiçbir şekilde askere gitmemek gibi bir seçeneğiniz yoktur. Ödenecek tutar ile askerlik döneminin kısaltılması ve yalnızca 21 gün kapsamında bu görevin icra edilebilmesi mümkün olur. Göreve giden kişiler yine sabahları belirli bir saat diliminde kaldırılır, askeri üniforma giydirilir ve belirli spor aktiviteleri gibi durumlara tabi tutulur. Belirlenen süreç sonunda ise askerlik görevini yapmış olarak kabul edilir ve tekrar kışladan çıkarılır.

Bedelli Askerlik Ne Demek?

Bedelli askerlik, ülkemiz içerisinde Osmanlı döneminden beri uygulanan zorunlu askerlik için üretilmiş bir alternatiftir. Bu alternatif sayesinde belirli miktarda bir nakit ücret ödenir ve askerlik süresi üzerinde kısalmalar sağlanır. Ordunun ve özellikle de ülkenin asker ihtiyacını karşılamaya yönelik yapılan bu askerlik uygulaması, günümüzde farklı bir sistem ile dizayn edilerek bireylerin var olan işlerini kaybetmemesi gibi avantajları sağlamıştır. Bu kanun çıkarılmadan önce yapılan askere alma işlemleri, uzun süre boyunca işinden alıkoyması sebebi ile dezavantajlı bir durum olarak görülüyordu. Fakat günümüzde çıkarılan bu sistem, kişilerin işleri açısından da birden çok olumlu durumu beraberinde getirmektedir. Anayasa mahkemesinde yer alan eşitlik ilkesi, bazı kanunların onaylanmasını engelleyen bir ilkedir. Günümüzde de bedelli askerlik ücretini ödemeyecek insanların olması sebebi ile bu kanunun sorun yaratacağını düşünen kişiler olsa da meclisten kanun geçirilmiş ve yürürlüğe girmiştir. Yani yapılan bu bedelli askerlik uygulaması, herhangi bir şekilde anayasanın eşitlik ilkesini ihlal etmez.

Türkiye içerisinde yapılan zorunlu askerlik hizmetleri, bedelli olmadığı sürece uzun dönem 12 ay, kısa dönem ise 6 ay olarak yapılmaktadır. Eğer sizler ailenizden uzak kalmamak, var olan işlerinizi kaybetmemek ya da askerlik görevini daha kısa süreler içerisinde tamamlamak istiyorsanız, belirlenen ücret dahilinde ödeme gerçekleştirerek bu avantajlı durumun içerisine dahil olabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Ödemesi Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik ödemesi, bu askerlik hizmetine yapılan başvurudan sonra ödenmektedir. İlk olarak başvurunuzu yapmalı ve sonrasında da ya E-devlet üzerinden ya da direkt askerlik şubelerine giderek ödemenizi yapmalısınız. Bu ödemeyi yapmak için herhangi bir bekleyişe girmenize gerek yoktur. Eğer başvurunuzu yapmışsanız hemen ödemenizi de yapabilir ve süreci başlatabilirsiniz.

Günümüzde bedelli askerliğe başvuran ve ödeme için bekleyen kişiler, başvuru şartlarını içeren yükümlülükleri taşıdıkları sürece ödeme yapabilirler. Bu ödemeler nakit olarak Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Mal Müdürlükleri ve Defterdarlık üzerinden yapılır. Bu kurumlar üzerinde T.C. Kimlik Numaranızı beyan etmeniz ödeme için yeterli olacaktır.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar?

Bedelli askerlik ücretleri, genel olarak yılın ortasında ya da sonunda yapılan zamlar ile belirlenmektedir. Bedelli askerlik için geçen senenin son döneminde ödenen tutar 80 bin 64 Türk Lirası’ydı. Fakat 2023 Ocak ayı itibari ile gelen %30’luk memur zamları, bedelli askerlik kapsamında da bir zam oranın oluşmasına neden oldu ve 2023 Ocak ayı itibarı ile bedelli askerlik ücretleri 104 bin 84 Türk Lirası olarak belirlendi. Bu ödeme tutarı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile belirlenmiş ve 2023 Ocak – Temmuz ayları arasını kapsamaktadır.

Bedelli Askerlik Ücreti Nasıl Yatırılır?

Bedelli askerlik için ödenmesi gereken ücretler, devlet tarafından belirlenen kurumlar üzerinden yatırılmaktadır. Askerlik şubeleri ya da E-devlet üzerinde yapacak olduğunuz başvurular sonrasında bu kurumlara gidebilir ve nakit olarak direkt ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Bedelli askerlik ücretinizi yatırabileceğiniz kurumlar şu şekildedir:

  • Ziraat Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Vakıflar Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Halk Bankası
  • Defterdarlıklar
  • Mal Müdürlükleri

Bu kurumlar üzerine yatıracağınız para için T.C. Kimlik Numaranızı beyan etmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında direkt olarak paranızı yatırarak bedelli askerlik sürecinizi başlatabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Bedelli askerlik yerleri, Bakanlık tarafından belirlenen tarihler içerisinde açıklanmaktadır. 2022 yılında başvurusunu yaparak bekleyen kişiler, 2023 yılının 18 Ocak tarihinde sonuçlarını öğrenmiştir. Bu süreçten sonra ise yine Bakanlık tarafından diğer bir sonuç açıklanma tarihi beklenecektir. Bakanlık, belirli şartlara ve alımlara göre bedelli yerlerini açıklamakta ve sevk tarihleri oluşturarak asker adaylarına belirtmektedir.

Bedelli Askerlik Nasıl Başvurulur?

Bedelli askerlik başvurusu, son zamanlarda nasıl yapılacağı merak edilen başvuru çeşitlerindendir. Bedelli askerlik hizmetinin çıkması ile birçok kişi bu hizmete başvurmuş ve askerlik süreçlerini 21 gün olarak tamamlayarak geri dönmüştür. Peki, bu süreç nasıl tamamlanır? Bedelli askerlik hizmetine nasıl başvurulur?

Bedelli askerlik hizmetine başvurabilmek için bir E-Devlet’e ihtiyacınız vardır. Kişisel E-Devlet adresinize girmeniz ile beraber askerlik başvurunuzu yapacağınızı belirtmelisiniz. Bunun sonrasında ise askerlik tecilini iptal etmeli ve orada karşınıza çıkacak olan bedelli askerlik seçeneğini tercihe etmelisiniz. Bunun sonrasında ise size en yakın olan askerlik şubesini işaretleyin ve yapmış olduğunuz işlemleri kaydedin.

Tüm seçenek ve kayıt işlemlerinin tamamlanması ile beraber ödeme seçenekleri kısmına geleceksiniz. Bu seçenekler üzerinde de bedelli askerlik hizmetine ait ücreti direkt olarak ödeyebilirsiniz. Eğer sizler için bedelli askerlik hizmeti tanımlanmazsa, yatırmış olduğunuz ücreti başvuru sürecinde seçtiğiniz askerlik şubesinden temin alabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıktı?

Bedelli askerlik, henüz yeni çıkarılan bir uygulama olarak zannedilse de aslında Osmanlı Dönemi’nden beri belirli aralıklar ile uygulanan bir hizmettir. Osmanlı Dönemi ve Cumhuriyet Tarihi, bazı durumların yaşanmasının akabinde hem ülke ekonomisine katkı hem de farklı sebeplerden dolayı bu askerlik uygulamasını getirmiştir. 17 Ağustos depreminden sonra ülke ekonomisine katkı sağlamak amacı ile çıkarılan bedelli askerlik hizmeti, bu uygulamalara bir örnektir.

Günümüzde uygulanan ve son çıkan bedelli askerlik hizmeti ise, 2018 yılı içerisinde uygulanmaya başlanmıştır. Bu uygulamanın kalıcı hale gelmesi ise 26 Haziran 2019 tarihinde gerçekleşmiştir. Seneler içerisinde ödenen farklı bedelli askerlik hizmetleri, dönem aralıkları ile değişen rakamlardan oluşturulur.

Bedelli askerlik hizmetini yapan kişiler, normal askerlik kıyafetlerine ve belirli disiplinlere tabi tutulurlar. Fakat bunun yanında biber gazı ve polis malzemeleri gibi askerlik dışarısında kalan malzemeler ile herhangi bir temasa geçmezler. Bu sebepten dolayı da polislikten tamamen farklı bir hizmettir.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Zaman Artacak?

Bedelli askerlik ücreti, en son 2023 yılının başında artış göstermiştir. Tamamen artacağına yönelik kesin bir durum olmasa da 2023’ün ikince çeyreğine girilirken tekrar bir bedelli askerlik ücreti artışı beklenir. Bu gibi durumların takibini için Bakanlıklara ait resmi hesapları takip edebilirsiniz.

Paylaş
5,0 Puan
1 kişi puan verdi

Yorum Yapın

Yorumlar

Silyon Askeri Giyim
29.1.2023

Bu yazıya daha önce hiç puan verilmedi. İlk Puanı siz verin!