Loading

Türkiye’de uzunca bir süredir uygulamada olan bedelli askerlik, profesyonel askerlik anlayışına geçişin bir uzantısı olarak uygulanmaktadır. Söz konusu bedelli askerlik hizmeti, ordunun ve devletin ihtiyaçlarının karşılanması ve kişinin işini kaybetmemesi esasına göre gerçekleştirilmektedir. Anayasa Mahkemesi de bedelli askerlik uygulamasının eşitlik ilkesine aykırı olmadığına hükmetmesinin ardından bugün binlerce genç tarafından tercih edilmektedir.

Bedelli askerlik uygulaması, Türkiye'de zorunlu askerlik hizmetine alternatif olarak sürenin kısaltılması karşılığında nakit ödeme mantığına dayalı bir hak talebine verilen isimdir. Ülkemizde kısa süreli askerlik hizmet 6 ay, uzun süreli askerlik hizmeti ise 12 ay şeklinde uygulanmaktadır.

Söz konusu bedelli askerlik isteyen kişilerin sırasıyla yapmaları gereken işlemler şunlardır;

 • E-Devlet uygulamasını kullanarak bedelli askerlik için başvuru yapması
 • Başvuru yaptıktan sonra gerekli askerlik bedelini ödemesi
 • Ödeme işlemine ait bilgileri e- devlet uygulamasına işlemesi ve kaydetmesi
 • Askerlik şubesine giderek başvurusunu onaylattırması

BU işlem basamaklarını tamamlayan asker adayının tüm işlemleri hazırlanarak askere alınacağı tarih bildirilir ve asker alma gerçekleşir.

E Devlet Bedelli Askerlik Başvurusu

Türkiye’de askerlik çağına gelen gençlerin kişisel, ekonomik ve sosyal durumlarına göre tercih edebilmelerine imkan sağlayan farklı askerlik şekilleri uygulanmaktadır. Kısa dönem askerlik ve uzun askerlik hizmetlerinin yanında alternatif olarak sunulan bedelli askerlik seçeneği için askerlik çağına gelen kişilerin e-Devlet platformu aracılığı ile başvurmaları gerekiyor.

İlk olarak askerlik yaşına ermiş ve bedelli olarak yapmak isteyen kişilerin mutlaka kişisel bir e-Devlet hesaplarının bulunması gerekiyor. Yani bir başkasının, anne ya da babanın e devlet hesabı ile bedelli askerliğe başvurmanın mümkün olmadığı biliniyor.

E-Devlet şifresi olmayan Türk vatandaşları PTT’lerden kısa sürede şifre alabilmektedirler. Alacakları şifre ile e-Devler platformuna girdikten sonra en yukardaki arama çubuğuna bedelli askerli yazıldığında ilgili sayfaya kullanıcı otomatik olarak yönlendirilir.

E-Devlet uygulaması içinde bedelli askerlik alanına girdikten sonra yapılması gereken ilk iş, askerlik başvuru alanından bedelli askerlik seçeneğinin seçilmesi olmalıdır. Bu seçenek işaretleyip kaydettikten sonra kullanıcının karşısına askerlik bedelinin ödenmesi ile ilgili pencere açılacak. Söz konusu bedelli askerlik için gerekli ödemeyi ilgili bankalar aracılığı ile yapan asker adayının yeniden e devlet uygulamasına dönerek ödeme ile ilgili bilgilerini de tamamlaması ve en sonunda da kaydetmesi gerekiyor.

Bedeli Asker olmayı düşünüyorsanız ihtiyacınız olanlar Silyon Askeri Giyimde! Hemen Bedelli Askerlik Malzemeleri kategorisine göz atın.

Askerlik Şubesi Bedelli Askerlik Başvurusu

e-Devlet uygulaması üzerinden gerekli başvurusunu yaparak ödemesini yapan bedelli askerlik adayının ilgili askerlik şubesine de giderek söz konusu başvurusunu onaylattırması ve işlemin başlatılması gerekmektedir.

Her Türk gencinin askerlik iş ve işlemleri ile ilgili nüfusunun bulunduğu yerdeki askerlik şubeleri sorumludur ancak başka bir şehirde yaşayanlar kendilerine en yakın askerlik şubesinden de bu işlemleri yapabilirler.20 yaşını doldurup da askerliğini bedelli olarak yapmak isteyenlerin e devlet işlerini tamamladıktan sonra başvuracağı askerlik şubesi tarafından askerlik işleri yürütülür ve tamamlanır. Asker alma zamanı geldiğinde ise asker adayı kendisine belirtilen askeri birliğine belirtilen süreler içinde teslim olarak askerliğine başlar.

Bedelli Askerlik Herkese Çıkıyor mu?

Ülkede uygulanan bedelli askerlik ile ilgili her türlü iş ve işlemler yürürlükte olan Asker alma Yönetmeliği çerçevesinde yürütülür. Söz konusu yürürlükte olan yönetmelik hükümlerine göre bedelli askerlik ile ilgili tüm detaylar da belirlenmiş ve hüküm altına alınmıştır.

Asker alma Yönetmeliğin ilgili maddesine göre ücretli askerlik hizmetine ilişkin başlıca hususlar şunlardır:

 • Daha önce fiilen askerlik yapmış olanlar ücretli askerlik başvurusunda bulunamazlar.
 • Daha önce bakaya durumuna düşenler bedelli askerlik başvurusunda bulunamazlar.
 • Askere alınma zamanında yoklama kaçağı olanlar bedelli askerlik başvurusunda bulunamazlar.
 • Kanunla düzenlenen askerlik ücreti, askerlik başvurusu yapıldıktan sonraki iki ay içinde nakden ödenmelidir.
 • Bedelli askerlik hizmeti yapacak olan askerler, kendilerine bildirilen tarihlerde bir ay süreyle temel askerlik eğitimine alınırlar.

Tüm bu bilgilerden yola çıkarak bedelli askerlik herkese çıkar mı sorusunun cevabı verilebilir. Askerliğe elverişli durumda olan, askerlik hizmetini yapmasına engel bir sağlık sorunu bulunmayan, sınav yaşında olmayan ve askerlik tarihinden itibaren mülteci olmayan Türkiye Cumhuriyeti askerleri askerlik hizmetinden yararlanabilirler.

Bu şartları taşıyan ve kanunun öngördüğü hesaplama yöntemine göre belirlenen askerlik görevini ödeyen kişiler, askerlik hizmetinde 1 aylık temel askerlik eğitimine ücretli olarak kabul edilirler. Bu temel eğitimi tamamladıktan sonra askere alınanların askerlik hizmetini yani eve hizmetini tamamlamış oldukları kabul edilir.

Bedelli Askeri Ücretleri Nelerdir? 2023

Bedelli askerlik yapacak olanların ödeyeceği bedeller her yıl ülkenin durumuna ve koşullara göre yeniden düzenlenerek ilan edilir. 2023 yılı için de belirlenen bedelli askerlik ücretleri açıklandı. Bir önceki yıl olan 2022 yılının Temmuz-aralık dönemleri için alınan 80 bin 150 lira olan bedelli askerli ücretleri 2023 yılında yeniden düzenlenerek yeni bir rakam belirlendi.

2023 yılı için belirlene ücretlere göre, bedelli askerlik ücretleri 100 bin 500 lira olarak açıklandı. Açıklanan 2023 yılı bedelli askerlik ücretleri ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı da bir genelge yayımlayarak söz konusu ücreti onaylamış oldu. Buna göre 2023 yılı içinde yıl sonuna kadar askerliğini bedelli olarak yapmak üzere başvuru yapanlar toplamda 56 bin 500 Türk lirası ödeme yapacaklar.

Bedelli Askerlik Kaç Gün Sürüyor?

Askerlik görevini hangi usul ile yaparsa yapsın her Türk gencinin temel askerlik eğitimini alması esası herkesçe kabul edilir. Önceli yıllarda uygulanan öğretmen askerlik için de aynı olan ve bugün bedelli askerlik için de uygulanan sistemlerde söz konusu askerin temel askeri eğitimi almış olması esastır. Söz konusu esasa uygun olarak bedelli askerlik süreleri 21 gün olarak belirlenmiştir.

Askerliğini bedelli olarak tamamlayacak olan asker adayının belirtilen asker alma süresi içinde belirtilen askeri birliğe teslim olduktan sonra 21 gün boyunca askeri eğitim alacaktır. Bedelli askerlik tarihleri, yıllara göre belirlenen takvime göre değişmektedir.

Bedelli Askerlik İçin Götürülecek Askerlik Malzemeleri

21 gün sürecek olan bedelli askerlik için askeri birliğine teslim olan askerin, askerliği sürecinde bir asker gibi davranması ve askeri kıyafetler giymesi esastır. Dolayısı ile bedelli olarak askere gidecek olanların hangi askeri malzeme ile gidecekleri de sıklıkla sorulmaktadır.

Bedelli askerler de 21 gün boyunca Türk Ordusu’nun bir ferdi olarak askeri hükümlere uygun olarak davranırlar, örneğin her gün tıraş olurlar, dolayısı ile yanlarında iyi bir tıraş malzemesinin olması önemlidir.

Bedelli asker olarak 21 gün kışlada kalacak olan askerlerin gerek eğitimlerde ve gerekse de eğitim dışındaki zamanlarda dikkat etmeleri gereken durumlar vardır.

Bedelli askerlerin askere giderken yanlarında bulundurmaları gereken malzemeler şöyle listelenebilir;

 • Askerler için en ideal olan kollu atlet
 • Askeri renklerde iç çamaşırı
 • Askeri botun içine giyilebilecek çoraplar
 • Tıraş çantası ve tıraş malzemeleri
 • Dolaplarda kullanabileceği asma kilit
 • Temiz ve kirli çamaşırlar için çanta ya da torba
 • Hassas olanlar için ortopedik bot tabanlığı
 • Siyah renk ayakkabı boyası
 • Ayakkabı ve diş fırçası, diş macunu ve kişisel havlu ve peştamal
 • El yüz kremi ve tercihe göre kişisel ürünler

Askerlik herkes için kutsal bir görevdir ve kaç gün olursa olsun askerlik için yeteri kadar hazırlıklı olmak gereklidir. Bedeli askerler de 21 gün boyunca yaşayacakları askeri ortam ve kışla hayatı, askeri eğitimler ve yatakhane gibi askeri bölümler için gerekli olan bedelli askerlik malzemeleri yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

Paylaş
5,0 Puan
1 kişi puan verdi

Yorum Yapın

Yorumlar

Silyon Askeri Giyim
22.4.2022

Bu yazıya daha önce hiç puan verilmedi. İlk Puanı siz verin!