Loading

Askerlik tecil ettirme işlemleri, birçok gencin yapmakta olduğu bir işlemdir. Fakat bu işlemin tam ne olarak ne anlama geldiğini bilmeyen gençler de yoğunluktadır. Tecil ettirme işlemi, zorunlu olarak yapılmakta olan askerlik görevinin ileri bir tarihe aktarılması demektir. Bu aktarılma ise belirli bazı sebepler doğrultusunda gerçekleşir. Eğer sizlerden istenen sebeplere sahip değilseniz, askerlik tecil işlemlerinizi gerçekleştirmeniz de mümkün olmayacaktır. Peki, Türkiye’de askerlik sürecini nasıl tecil ettirebiliriz? Bunun cevabını gelin beraber öğrenelim.

Askerlik sürecinizi tecil ettirebilmek için devlet düzeyinde yapmanız atmanız gereken bazı adımlar vardır. Türkiye Cumhuriyeti devleti, bunları gelişen güncellemeler sonrasında kendi kurum internet sitelerinde yayınlar. Bizler, bu süreci takip edebilmeniz için size kapsamlı bir rehber hazırlıyoruz. Günümüzde tecil işlemleri olarak yoğun olarak kullanılan mecra E-devlet sistemidir. E-devlet, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının birçok belgesinin ve dokümanının yer aldığı özel bir uygulamadır. Bu sistem içerisinde askerlik tecil işlemlerinizi yapabilmeniz de mümkündür.

E-devlet sistemine TC kimlik numaranız ve kendinize ait şifre ile giriş yaparak ilk aşamayı tamamlıyorsunuz. Bunun sonrasında ise yine sistem içerisinde yer alan Milli Savunma Bakanlığı asal yoklama başvurusu adlı bölüme girerek bölüm içerisinde doldurulması gereken alanları dolduruyor ve süreci tamamlıyorsunuz. Aşağıdaki alt başlık ile sizlere bu süreci daha detaylı bir şekilde anlatıyoruz. Eğer E-devlet sistemini kullanmadan tecil işlemini yapmak isterseniz, bunun için farklı bir alternatif yol daha var. Ancak şunu bilmelisiniz ki bu alternatif yol çok daha uzun ve uğraş verici. Biz yine de bu yolu da detaylı bir şekilde anlatacağız.

Tecil işlemlerini yapmak için bireysel başvurularla hareket etmek isterseniz, oturmuş olduğunuz ve ikametgah adresinizin yer aldığı bölgedeki askerlik şubesine gitmelisiniz. Bu askerlik şubesi içerisinde de yine işlemlerinizi hallederek askerlik tecilinizi yapabilirsiniz. Şube içerisindeki askerlerden bilgi alabilir ve gerekli belgeler sayesinde askerlik ertelemenizi başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Askerlik Tecil Başvurusu E-Devlet Adımları:

Askerlik tecil başvurusu için E-devlet sistemine giriş yapmanızla beraber karşınıza hiç bilmediğiniz bir ekran çıkabilir. Bu ekran hakkında bilgi sahibi olmak ve gerekli adımların neler olduğunu öğrenmek, sizler için her zaman avantaj yaratacaktır. Bu başlık altında bu adımları sizlere aktaracak ve bilgi sahibi olarak tecil başvurunuzu yapmanızı sağlayacağız. Tecil ettirme sürecini şu şekilde basit bir şekilde aktarabiliriz:

 • İlk aşama olarak E-devlet sistemine giriş yapıyoruz.
 • Giriş aşamasında Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve şahsi şifresi ile devam ediyoruz.
 • E-devlet sisteminin ana sayfa kısmına giriş yapmanız ile beraber yukarıda yer alan arama motoru kısmına tıklıyoruz.
 • Arama motoru üzerinden ise Milli Savunma Bakanlığı asal yoklama başvurusu adlı bir arama gerçekleştiriyoruz.
 • Bahsettiğimiz arama sonrasında karşınıza çıkan bölüme giriş yapacak ve orada yer alan bilgileri kendinize ait olacak şekilde eksiksiz olarak doldurarak devam edeceksiniz.
 • Tüm bu süreçler dahilinde E-devlet üzerinden askerlik teciliniz de başarılı bir şekilde tamamlanmış olacaktır.

E-devlet üzerindeki bu adımlardan kısa bir süre sonra sizlere bir bilgi gelecektir. Bu bilginin gelmesi ile beraber askerlik tecil işleminiz de kabul edilir. Bu aşamada en çok önem vermeniz gereken nokta, belgelerinizin ve bilgilerinizin tamamen doğru olması gerektiğidir. Eğer yanlış bir bilgi ve belge ile hareket ederseniz, tecil işleminizin onaylanmaması ile karşılaşabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Tecil Hakkı Kullanılabilir?

Askerlik tecil etme işlemi, çeşitli durumların var olması ile gerçekleşir. Bunlar ise Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından belirlenmektedir. Askerliğini tecil etmek, bir nevi sizlere verilecek olan askeri malzeme çeşitlerinin de ertelenmesi demektir. Alınan başvuru ile beraber sizlerin çok daha ileri bir tarihte askerlik görevinizin yapılacağı anlaşılır. Peki, hangi durumlar dahilinde tecil hakkı kullanılır? Bu durumları sizler için şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vücutları askerlik sürecine yarayacak biçimde büyümemiş olan kişiler
 • Tedavi sonrasında veyahut da belirli bir zaman sonra geçecek hastalıkları olduğu hastanelerdeki yoklama heyeti doktorları aracılığı ile yapılan muayenede tespit edilenler
 • Lise ve dengi gibi okullarda öğrenimlerine devam ettiklerini belirten, öğrencilikleri kanıtlanmış belgelere sahip olan kişiler
 • Yoklama yapılan süreç dahilinde kardeşinin askerlik görevini yapıyor olduğu saptanan kişiler

Bu durumlara sahip olan kişiler, askerlik sürecini tecil ettirebilirler. Bu süreç içerisinde yer alan öğrenciler, kendi içerisinde farklı zaman dilimlerinde tecil işlemini gerçekleştirebiliyorlar. Yani 2 senelik bir üniversite okuyan kişi ile 4 senelik üniversite okuyan kişi farklı zaman dilimlerinde tecil işlemleri yapabilmektedir. Bunu da sizler için şu şekilde sıralayalım:

 • Okuduğu bölüm 3 yıllık olan öğrenciler 6 yıl
 • Okuduğu bölüm 4 yıllık olan öğrenciler 7 yıl
 • Okuduğu bölüm 5 yıllık olan öğrenciler 8 yıl
 • Okuduğu bölüm 6 yıllık olan öğrenciler 9 yıl

Bunların dışında, eğer ihtisas öğrenimi ya da lisansüstü öğretim görüyorsanız, asgari akademik eğitim süresine bakarak iki katı sürecinde bir tecil işlemi yapabilirsiniz. Bu kapsamda sizler için hazırlamış olduğumuz makaleyi detaylıca inceleyerek askerlik tecil işlemlerinden haberdar olabilir ve işlemlerinizi artık bu rehber eşliğinde gerçekleştirebilirsiniz.

Paylaş
5,0 Puan
1 kişi puan verdi

Yorum Yapın

Yorumlar

Silyon Askeri Giyim
10.7.2023

Bu yazıya daha önce hiç puan verilmedi. İlk Puanı siz verin!