Loading

Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik borçlanması adı altında yapılan düzenlemeler, askerlik görevini yapmış olan erkekler için tasarlanmıştır. Bu erkek bireyler, emeklilik süreçlerini erken bir zamana çekebilmek amacı ile bu hakka sahip olurlar. Bu sayede de asker oldukları süreçler dahilindeki zaman dilimi borçlandırılır ve bununla beraber de emekli olacakları süreç erken bir zamana çekilir.

2023 yılı içerisinde yapılacak askerlik borçlanması, 2022 yılına nazaran farklılıklar içerir. Bunun sebebi ise yeni yıl ile beraber getirilen değişikliklerdir. Askerlik borçlanması yaptırmak isteyen bireylerin bu yeni değişiklikleri öğrenerek bu yeni sisteme göre borçlandırmasını yapması gerekir. Peki, askerlik borçlanması nedir? Konu hakkında merak ettiğiniz her detayı bu yazı dahilinde öğrenebilirsiniz.

Askerlik borçlanması adı altında devreye sokulan sistem, prim gün sayısı üzerinde açıkta kalan zaman dilimini tamamlamak amacı ile yapılır. 2023 yılına girilmesi ile oluşturulan yeni asgari ücret, memur maaşları ve diğer ödeneklerin de değişmesi ile beraber, askerlik borçlanması için talep edilen ücret miktarında da bir değişim olacağı gözlemlenmiştir. Bu değişim, 2023 yılına girmemiz ile beraber gerçekleşti.

2022 yılındayken günlük minimum ödenecek tutar 69,02 Türk Lirası’yken, 2023 yılının Ocak ayı itibari ile tamamen değişti. Bununla beraber, aylık ve yıllık olarak ödenecek tutarda direkt olarak değişmiş oldu. Askerlik borçlanmasının ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması Günlük Ne Kadar?

Askerlik borçlanması, geçmişte askerlik görevini yapan ve günümüzde erken emekli olabilmek isteyen kişiler için ortaya çıkarılmış bir borçlanmadır. Bu borçlanma çeşidi, 2022 yılındayken farklı bir rakam ile ortaya çıkarılıyordu. Ancak 2023 yılına girmemiz ile beraber ortaya çıkan zamlar, askerlik borçlanmasında ödenecek olan tutarlarda da bir artışın yaşanmasına neden oldu. Bu kapsamda bireyler günlük olarak ne kadar para ödeyeceklerini merak etmekte ve buna göre bir muhasebe yapmaktadır.

Askerlik borçlanması, günlük bazda bakıldığı zaman 2022 yılı içerisindeyken 69,02 Türk Lirası olarak ödeniyordu. Bu tutar 2023 yılında tamamen değişti. Yine 2022 yılı içerisindeyken ödeyecek olduğunuz minimum yıllık tutar 24.487,20 Türk Lirası’yken, 2023 yılı dahilinde bu minimum tutar 38 bin 430,72 Türk Lirası’na çıkarıldı. Bu artışın yaşanmasında kuşkusuz en büyük sebep asgari ücrete, memur ücretlerine ve diğer alanlara getirilen zamlardır.

2023 yılı içerisinde görülen bu artışlar, günlük olarak ödeyeceğiniz tutarda da artışların yaşanmasına sebep olmuştur. Askeri giyim statüsü içerisinde satılan askeri üniforma, askeri çanta ve askeri pantolon, yeni yıl içerisinde zamlanmış olan bir diğer malzemelerdir. Buradan da anlayacağınız gibi, her ürün üzerinde görülen zam oranları, askerlik borçlanması üzerinde de görülerek etkisini hissettirmiştir.

Askerlik Borçlanması Aylık Ne Kadar?

Aylık ödemeler, kişilerin belirli bir hesaplama dahilinde ortaya çıkardığı ödemelerdir. Günlük ödemeleri çok fazla hesaplamasak da aylık ödeme bazında yüksek mesai harcar ve detaylı bir muhasebe çıkarırız. Yaşadığımız bugünlerde, yüksek ihtimalle birçok insanın aylık bazda ödeyecek olduğu bir borcu ya da kredisi vardır. Bu sebepten dolayı da hepimiz ödemelerimizi ve harcamalarımızı bu borçlara göre yaparız.

Son dönemlerde sıklıkla konuşulan ve insanlar üzerinde büyük etki yaratan askerlik borçlanması, aylık bazda hesaplanarak ödenen bir borç tutarıdır. Bu borç tutarı, kaç ay askerlik yaptığınıza göre hesaplanır ve aynı bir taksitmiş gibi tek seferde ödenir. Yani bir spor salonuna yazıldığınızı ve bu salonun 12 aylık seçeneğini satın aldığınızı düşünün. Normalde bir ürün aldığınızda bu ürünü taksite bölebilir ve her ay düzenli olarak ödeyebilirsiniz. Fakat spor salonlarında gerçekleştiği gibi askerlik borçlanmasında da ödeme şekli böyle değildir. 12 ya da 18 ay yaptığınız askerlik borçlanmaları, tüm ayların toplamı hesaplanarak tek sefer üzerinde yapılır. Bu sebepten dolayı da belirli bir para miktarına sahip olmalı ve aylık bazda askerlik borçlanmanızı hesaplatarak ödemenizi gerçekleştirmelisiniz. Bu durum, devletin sıcak para sahibi olarak ülke ekonomisine katkı sağlamasına da yarar sağlamaktadır.

Askerlik borçlanması, aylık tutara bakıldığı zaman 2022 yılına göre zam alan bir tutara sahiptir. 2022 yılından sonra gelen zamlar ve maaş artışları, aylık bazda yapılacak hesaplamaların da direkt olarak artmasına neden olmuştur. Bu kapsamda değerlendirildiği zaman, 2022 yılında minimum düzeyde 2.070,6 Türk lirası olarak ödediğiniz aylık tutar, günümüzde artış yaşayarak daha yüksek bir rakama ulaşmış ve 3.202,56 Türk Lirası olarak değişmiştir. Bu tutar, 12 ay askerlik yapanlar için geçerlidir. Eğer askerlik süreniz 450 gün ise, 2020 bazında 1.850,53 Türk Lirası ödüyordunuz. Ancak bu süre zarfında 2023 yılında ödeyeceğiniz tutar minimum olarak 3.202,56 Türk Lirası’dır.

Bu hesaplamaların tamamını göz önünde bulundurmak ve 2023 yılında bu şekilde ödeme yapmak önem arz etmektedir.

Askerlik Borçlanması Emekli Maaşını Ne Kadar Artırır?

Askerlik borçlanmasını ödemiş olmanız, emekli maaşınız üzerinde bir artış sağlar. Ancak bu artışlar, beklendiği kadar yüksek rakamlar dahilinde değildir. Bu artışın yapılacağı miktar, sizin sigortalı olduğunuz ilk tarihe göre değişmektedir. Eğer 2000 yılından önce bir sigorta girişine sahipseniz, fazla olmasa da emeklilik maaşınızda bir miktar artış görülür.

Emekli maaşınızın hesaplanması sırasında, gösterge rakamlarını elde edebilmek amacı ile çalışanların yıllık ortama kazançları hesaplanmaktadır. Bu kapsamda aylık bağlama oranının içerisinde yer alan %60 alınır ve bunun yanında da katsayı hesaplaması için 12000 alınır. Emekli maaşları, tüm bu hesaplama göre belirlenmektedir.

Askerlik Borçlanması Emekliliği Ne Kadar Öne Çeker?

Askerlik, ülkemiz içerisinde çok önemli bir kavramdır. Biber gazı gibi polis malzemelerinin yer almadığı bu önemli müessese, askeri malzeme bazında geniş ve kapsayıcı bir malzemeye sahip olarak erkek vatandaşların eğitilmesini sağlar. Bu kapsamda birçok insan da geçmişte askerlik görevini yapmıştır.

Günümüzde bu kişiler, askerlik borçlanmasını ödeyerek emekliliklerini daha yakın bir tarihe almayı deniyorlar. Askere gidiş tarihiniz, yaptırdığınız ilk sigorta girişinden çok daha erken bir zaman dilimindeyse, askerlik borçlanması ile emekliliğinizi yakın bir tarihe çekebilmeniz mümkündür. Bunun sebebi ise yapmış olduğunuz askerlik zamanının sigorta primi içerisinde sayılmasıdır. Bu sayede emekliliğinizi daha yakın bir tarihe çekebilir ve emekli olma sürecinizi kısaltmaya hak kazanabilirsiniz.

Paylaş
5,0 Puan
1 kişi puan verdi

Yorum Yapın

Yorumlar

Silyon Askeri Giyim
29.1.2023

Bu yazıya daha önce hiç puan verilmedi. İlk Puanı siz verin!